Aktualności
Wyższe kary dla podpalaczy oraz jak leśnicy walczą z pożarami lasu?
Od początku tego roku obowiązują zdecydowanie surowsze kary dla osób wywołujących pożary. Za umyślne wypalanie traw, rozniecanie ognia oraz inne zachowania stwarzające zagrożenie pożarowe w miejscach publicznych i w lasach wprowadzono nawet dziesięciokrotnie wyższe niż dotychczas sankcje finansowe.
W znowelizowanym Kodeksie wykroczeń podniesiono górną granicę grzywny z 5 tys. zł do 30 tys. zł. Zwiększono również maksymalną wysokość mandatu karnego – z 500 zł do 5 tys. zł, a w przypadku popełnienia kilku wykroczeń jednym czynem: z 1 tys. zł do 6 tys. zł. Nowe przepisy wprowadzają także istotne zmiany
w katalogu dostępnych kar. Zniesiono karę nagany, a w jej miejsce wprowadzono możliwość orzekania kary aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Zmiany dotyczą art. 82 Kodeksu wykroczeń.
Od 1 marca do końca września Lasy Państwowe monitorują lasy pod kątem zagrożenia pożarowego. LP posiadają także jeden z najbardziej rozbudowanych systemów ochrony przeciwpożarowej lasów w Europie, obejmujący m.in. sieć wież i punktów obserwacyjnych, z których monitorowane są duże obszary leśne, patrole naziemne i lotnicze, punkty alarmowo-dyspozycyjne, koordynujące działania ratownicze
Jak leśnicy walczą z pożarami lasów?
zapraszamy do obejrzenia
