Lista aktualności Lista aktualności

"1000 drzew na minutę" już rośnie

Las to skarb nas wszystkich.

Każdy może z niego korzystać. Las to miejsce, w którym można się zrelaksować, uprawiać sport, zbierać owoce rosnące w runie lub cieszyć się pełnym koszem grzybów.

O las dbają nie tylko leśnicy, ale również wszyscy, którym leży na sercu dobro Matki Natury. Mogliśmy się o tym przekonać podczas sobotniej akcji „1000 drzew na minutę”. Pogoda tego dnia dopisała idealnie. Pomimo, że akcja ruszała o 9:30  to już chwilę po 9-tej zjawili się pierwsi chętni do sadzenia młodych drzewek. Nie chcieli tracić czasu w ten kwietniowy słoneczny poranek. Z minuty na minutę przybywało rąk do pracy. Autokarem przyjechało 40 uczniów Szkoły Podstawowej z Lipna. O akcji dowiedzieli się z Gazety ABC.  Już zapowiedzieli, że za jakiś czas przyjadą na powierzchnię do leśnictwa Nowy Świat, by zobaczyć jak rośnie „ich las”. Licznie reprezentowana była również Szkoła Podstawowa nr 1 z Leszna. Znajomi i rodziny, przedstawiciele firm, każdy chciał mieć swój udział w budowaniu zielonych płuc Leszna. Wśród sadzących nie zabrakło stałego uczestnika tego typu wydarzeń - pan Tomasz Malepszy z werwą i w pełnej gotowości towarzyszył nam tego dnia.

Każdy miał możliwość wysłuchania instruktarzu i wskazówek udzielanych przez leśników. Po satysfakcjonującej pracy, dzieci i młodzież mogły sprawdzić swój zasób wiedzy podczas gier edukacyjnych, które przygotowane były na stoisku nadleśnictwa.

Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom.

W dniu poprzedzającym sadzenie lasu, mieliśmy przyjemność wręczenia nagrody w ramach konkursu zorganizowanego na łamach Gazety ABC. Serdecznie gratulujemy panu Tomaszowi Kulikowi z Leszna, który udzielił prawidłowej odpowiedzi na pytanie:

Drzewa potrafią żyć nawet do 10 000 lat. W Szwecji rośnie świerk, którego wiek naukowcy oszacowali na 9550 lat! Również w Polsce znajdziemy rekordzistów w  tej  kategorii. Jakie drzewo jest  najstarszym w Polsce?

Cis Henrykowski – jego wiek szacuje się na ponad 1270 lat