Lista aktualności Lista aktualności

"Orientuj się w lesie" cześć I

Jakie funkcje pełnią lasy Nadleśnictwa Karczma Borowa?

Zacznijmy od początku
Każdy las, w każdym miejscu i czasie pełni jednocześnie różne funkcje w sposób naturalny lub
w wyniku działań człowieka. Jakie to są funkcje? Ekologiczna, produkcyjna i społeczna.
Funkcja ekologiczna lasu
To las kształtuje klimat globalny i lokalny, ma wpływ na skład atmosfery, reguluje obieg wody
w przyrodzie, przeciwdziała powodziom, lawinom i osuwiskom, chroni glebę przed erozją i krajobraz przed stepowieniem, wytwarza tlen.
Co produkujemy?
Oczywiście drewno, tak wszechobecne w naszym codziennym życiu. Drewno jest z lasu! Każdy powinien o tym wiedzieć i pamiętać. To surowiec doskonały! Dokładnie tak - w pełni odnawialny, naturalny, przyjazny ekologicznie i zdrowy. Od tysięcy lat drewno było i nadal jest niezbędne w budownictwie, transporcie, potrzebne do wytwarzania licznych przedmiotów codziennego użytku i jako źródło energii. Bez drewna nie sposób wyobrazić sobie rozwoju cywilizacji ludzkiej.
Las dla ludzi, czyli funkcja społeczna
Las wzbogaca rynek pracy, wzmacnia obronność kraju, zapewnia rozwój edukacji ekologicznej, kształtuje korzystne warunki zdrowotne i rekreacyjne dla społeczeństwa.
Lasy Nadleśnictwa Karczma Borowa w dużej części okalają miasto Leszno, przylegają do wielu mniejszych miejscowości i wsi, a co za tym idzie presja i zainteresowanie okolicznych mieszkańców naszymi, zielonymi terenami są bardzo duże. Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom wszystkich odwiedzających las. Infrastruktura turystyczna co roku podlega przeglądom, bieżącej konserwacji i naprawom, by zapewnić bezpieczeństwo korzystającym z niej ludzi. Na terenie lasu funkcjonuje sporo tras rowerowych, pieszych i biegowych. W ciągu całego roku organizowanych jest wiele wydarzeń sportowych, a Nadleśnictwo Borowa zawsze przychyla się do wniosków o udostępnienie swoich terenów. Każdy kto chciałby zorganizować spotkanie przy ognisku może to zrobić na Polanie Trzech Dębów. Możliwości aktywnej turystyki, rekreacji, czy relaksu jakie oferuje nam las zależą tylko od naszych preferencji.

Okładka przedstawiajaca jedną z publikacji Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych  pt. "Funkcje lasu"

Pod hasłem „Orientuj się w lesie” kryje się coś więcej. Trochę cierpliwości.

Mamy dla wszystkich niespodziankę, zaproszenie na bezpłatne warsztaty.

Śledźcie naszą stronę, a wkrótce wszystko będzie jasne