Lista aktualności Lista aktualności

#sprzątaMY

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie na klimat.

Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują. Dbanie o porządek w lesie to nasz obywatelski obowiązek. Lasy Państwowe corocznie wydają ponad 20 milionów złotych na sprzątanie lasów. Problem śmieci w lasach to nie tylko strata pieniędzy, ale także niewyliczalne straty dla przyrody.
29 czerwca br. z własnej społecznej inicjatywy ekipa Polska 2050 z Leszna spotkała się w lesie w Klonówcu. Celem było uporanie się ze śmieciami. Każdy gest jest ważny- nawet ten najdrobniejszy, a ekologia musi być traktowana jako absolutny priorytet.
W ciągu dwóch godzin został wysprzątany cały teren pomiędzy kapliczką, a stawem. Z zapałem (niestety bez dumy) zostało zebranych m. in.:
- 6 worków śmieci,
- 8 opon, które dzięki uporowi uczestników zostały wyłowione ze stawu,
- odpady remontowe,
- sprzęt rtv.

(fot. K. Laisner)


Nadleśnictwo Karczma Borowa zapewniło uczestnikom worki na smieci i odbiór zebranych odpadów. Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe akcji #Zabierz5zLasu. To właśnie ta akcja miała pokazać wszystkim, jak dużym problem są śmieci w lesie. Polega ona na wybraniu się do lasu i zebraniu minimum 5 śmieci z lasu, następnie wykonanie dokumentacji fotograficznej lub filmowej i podzieleniu się w mediach społecznościowych swoim zbiorem, jednocześnie nominując kolejne 5 osób lub instytucji do wykonania zadania. Akcja prosta i bardzo skuteczna. Przez polskie media społecznościowe przeciągnęła fala informacji od ludzi, którzy zbierają w lesie śmieci po rodakach.