Lista aktualności Lista aktualności

"W sieci" edukacji leśnej

Kiedy wrócimy do szkoły? Kiedy będziemy mogli wybrać się na spacer do lasu z edukatorem lub zwiedzić Centrum Edukacji Ekologicznej i Leśnej?

Ponieważ tradycyjne formy edukacji leśnej oferowanej przez leśników musiały zostać czasowo zawieszone, Lasy Państwowe przygotowały specjalną ofertę edukacji online. Podpowiadamy rodzicom, a także dzieciom i nauczycielom, co zrobić, aby uatrakcyjnić czas, gdy zajęcia w szkole i w terenie są niemożliwe.  I najważniejsze, każda z tych propozycji jest bezpłatna.

Na stronie internetowej Lasów Państwowych znajduje się zakładka „Dla nauczycieli” oferująca materiały edukacyjne dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli, dla których przygotowano gotowe scenariusze zajęć z zakresu edukacji leśnej. Zachęcamy też do korzystania z leśnych infografik, łącznie dostępnych jest 60 grafik, w których znajdziemy najważniejsze informacje dotyczące m.in. zwierząt i owadów żyjących w lesie, drzew jakie wokół nas rosną czy zachowania się podczas wyprawy do lasu.

Ze statystyk wynika, że nauczyciele korzystali kilkanaście tysięcy razy z materiałów dostępnych na stronie LP.

Inną możliwością są lekcje nagrywane przez krośnieńskich leśników w lesie „Weź lekcję z lasu" zawierają one w swoich treściach zagadnienia dotyczące m.in. ekologii lasu, morfologii i biologii grzybów, rośli i zwierząt oraz metod ochrony przyrody, a nawiązujące do podstawy programowej przedmiotów przyroda i biologia.


Nasi koledzy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu stworzyli zakładkę "Zabierz las do domu". W niej znajdują się autorskie filmy edukacyjne, leśne karty pracy, pomysły na leśne warsztaty, opracowane leśne quizy, a także odnośniki do leśnej literatury.

Leśnicy z Nadleśnictwa Antonin przy wsparciu NFOŚiGW, stworzyli cykl odcinków, EKOlogika Leśnika,  które zahaczają o wiele tematów związanych z lasami, między innymi: ochrona przeciwpożarowa, problem śmieci w lesie, na czym polega praca leśnika i wiele innych ciekawych tematów.

 

Windą do lasu

Nadleśnictwo Oborniki przy wsparciu WRPO (Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny), tworzy wyjątkowy projekt pod nazwą Windą do lasu. Jego celem jest podniesienie świadomości o zrównoważonej gospodarce leśnej, a także zwiększenie dostępności do informacji dla osób niepełnosprawnych. W ramach projektu wyprodukowano i wyemitowano dwa cykle programów, dedykowane konkretnym grupom odbiorców.

Pierwszym cyklem był program popularnonaukowy. We współpracy z regionalnym oddziałem TVP3 stworzono cztery odcinki opisujące zagadnienia o szeroko pojętej tematyce ekologicznej. Programy zawierają wypowiedzi wielu autorytetów z dziedziny leśnictwa i ekologii.

Drugi cykl to mini serial fabularyzowany nagrany we współpracy z Wielkopolską Telewizją Kablową. Celem produkcji ośmiu odcinków tej serii było przybliżenie nastolatkom idei trwale zrównoważonej gospodarki leśnej.

 

Wszystkie produkcje zostały wydane w dwóch wersjach. W jednej zostały zaopatrzone w tłumaczenia w postaci napisów/tłumacza dla osób niesłyszących. W drugiej nagrana została audiodeskrypcja, dająca możliwość korzystania z materiałów osobom niewidomym i niedowidzącym.

WTK z audiodeskrypcją

TVP3 z audiodeskrypcją

Jeżeli zainteresowały Cię działania jakie codziennie podejmują leśnicy na rzecz ochrony przyrody w Polsce, zachęcamy Cię do subskrypcji kanału You Tube Echa Leśne TV!

Leśne wiadomości z Nadlesnictwa Oborniki

Nasi zdolni koledzy z Nadleśnictwa Oborniki mają dla Was kolejną porcję leśnych informacji. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia i polubienia funpage-u Nadleśnictwa Oborniki.  

 

 

ZAPRASZAMY - LASY ROBIA KLIMAT !!!