Lista aktualności Lista aktualności

23 maja Światowy Dzień Żółwia

Żółwie pojawiły się na Ziemi około 255 milionów lat temu.

W przeciwieństwie do dinozaurów przetrwały wielką katastrofę, uderzenie w Ziemię meteorytu i zmiany klimatycznych, które potem nastąpiły. I zdawać by się mogło, że skoro to im się udało, to maja się dobrze. Występują w morzach i oceanach oraz na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Niestety! Happy endu może nie być. Żółwie mogą podzielić los innych gatunków, których największym wrogiem okazał się być człowiek. Szacuje się, że z powodu niszczenia naturalnego siedliska żółwi, handlu ich mięsem, jajami, pozyskiwania dla skorup lub odławianych do sklepów zoologicznych oraz intensywnego rybołówstwa, żółwie znikną z powierzchni zmieni w ciągu najbliższych 50 lat.

fot. T. Skorupski - Żółw błotny w rezerwacie

Od 2000 już roku 23 maja obchodzimy Światowy Dzień Żółwia. W Polsce dzień ten organizowany jest od 2009 r. przez Stowarzyszenie Krakowscy Żółwiarze.

Żółwie to jedyne kręgowce z zewnętrznym szkieletem. Pancerz jest częścią ich układu kostnego. Chroni całe ich ciało. Żółwie nie są w stanie,  tak po prostu „wyjść ze skorupy”.

joemonster. org

Są jajorodne, a płeć potomstwa uzależniona jest od temperatury, w jakiej przebywają i rozwijają się jaja.  Jak wszystkie gady są zmiennocieplne. W klimacie umiarkowanym zapadają w sen zimowy tzw. hibernację. Są takie, które jedzą mięso i takie, które jedzą tylko rośliny. W razie miebezpieczeństwa chowaja się w pancerz.

joemonster.org

Jedynym żółwiem naturalnie występującym na terenie Polski jest żółw błotny. Jest to bardzo rzadki gatunek objęty w 1935 r. ochroną ścisłą. Wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi  Zwierząt, jako gatunek zagrożony wyginięciem. Nadleśnictwo Karczma Borowa na terenie leśnictwa Kąkolewo posiada rezerwat tego gada. „Ostoja żółwia błotnego została ustanowiona Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 maja 1974 r. Łączna powierzchnia lasu i bagna stanowiącego rezerwat to powierzchnia 4,42 ha.

Niestety zdażają się telefony do nadleśnictwa z informacją, iż ktoś znalazł żółwia na swojej posesji. Za każdym razem z cała pewnością można stwierdzić po opisie, że są to gatunki obce. Wprowadzone umyślnie do środowiska. Na liście żółwi introdukowanych znajdują się: żółw stepowy, żółw drapieżny, jaszczurowaty, ostrogrzbiety, żółw grecki czy czerwonolicy. Są to zwykle zwierzęta kupione w sklepach zoologicznych, jako maskotki dla dzieci, które po czasie, gdy urosną i znudzą się właścicielowi po prostu są wyrzucane, wypuszczane „na wolność”.

Żółw czerwonolicy uznany został przez Grupę Specjalistów d.s. Gatunków Obcych (ISSG) Światowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), jako jeden ze 100 najniebezpieczniejszych obcych gatunków inwazyjnych na świecie.