Lista aktualności Lista aktualności

Aktywnie uczymy i bawimy się

W trakcie minionej soboty tj. 17 września na leszczyńskim lotnisku odbyła się II Edycja programy Aktywne Obywatelskie Leszno.

Wśród wielu organizacji, które wyszły ze swoją ofertą do społeczeństwa, nie zabrakło oczywiście i Nadleśnictwa Karczma Borowa

Dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród najmłodszych uczestników, cieszyła się ekspozycja ze zwierzętami leśnymi oraz kącik drwala. Poprzez różnego rodzaju gry, zabawy i konkursy nadleśnictwo nieustannie prowadzi aktywną, pozaszkolną edukację, promuje zrównoważony rozwój i szerzy świadomość ochrony i kształtowania środowiska. Uczymy i bawimy. I właśnie dlatego na naszym stoisku nie brakowało również sportowej rywalizacji i przede wszystkim mnóstwa śmiechu. Można było sprawdzić się  w trakcie takich konkurencji jak: wbijanie gwoździ na czas, rozbijanie grochu, rozpoznawanie szyszek i szczapek drewna, zagadek i pytań o przyrodzie. Szczególnie Ci starsi uczestnicy, niejednokrotnie chwytali się za głowę, słysząc, można by powiedzieć, proste pytania.

·       Jakie gatunki ptaków odlatują na zimę do ciepłych krajów?

·       Co to jest głuszec?

·       Jelonek rogacz to ssak, czy owad?

·       Co jeż europejski zjada na śniadanie?

·       Dlaczego mrówki są pożyteczne dla lasu?

Dla najsilniejszych, najbardziej wytrwałych i zdeterminowanych była konkurencja przecinania drewna na czas. Rodziny, najbliżsi i nawet przechodnie włączali się do dopingu. Dla każdego uczestnika przewidziane były sadzonki dębu bezszypułkowego i drobne upominki. Nikt nie wychodził od nas „na tarczy", każdy był zwycięzcą i dzięki temu mógł w przydomowym ogródku posadzić własne drzewko.

Mamy nadzieję, że przekazywana w ten sposób wiedza, „nie pójdzie w las", a zadowolone i wyedukowane społeczeństwo będzie dbać o nasze lasy.