Lista aktualności Lista aktualności

ŚWIATOWY DZIEŃ BAŁWANA

Zima, zima, zima, pada, pada śnieg…

tak brzmią słowa popularnej dla dzieci piosenki. Mimo, że kalendarzowa zima obowiązuje już przecież od 22 grudnia to niestety widok za oknem w żaden sposób na to nie wskazuje.

Gdzie ten śnieg? Biały puch, miękka pierzyna, która wszystko przykrywa. Od wczoraj tj, 17 stycznia w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim i świętokrzyskim mamy już ferie zimowe. Dla nas „zimowe” są one jedynie z nazwy. Zmiany klimatu robią swoje. Zimy są coraz krótsze. Nawet jeśli śnieg spadnie, to zaraz się topi.

W jaki sposób w takim razie możemy uczcić dzisiejsze święto?

18 stycznia Światowy Dzień Bałwana.
Bałwan jest jednym z symboli zimy, znany każdemu od najmłodszych lat.  Z lepienia bałwana najbardziej cieszą się dzieci, ale jest to wspaniała frajda dla całej rodziny. Może integrować dzieci i rodziców lub grupę znajomych.

Data ta nie jest przypadkowa.

Wyjaśnienie jest dość zabawne: cyfra „8” przypomina kształtem bałwanka, a cyfra „1” symbolizuje wetkniętą w niego miotłę lub patyk. Wybór miesiąca też nie powinien dziwić – w wielu regionach północnej półkuli to styczeń jest najzimniejszym miesiącem, w którym zwykle nie brakuje śniegu, (choć u nas z tym bywa różnie). Pierwszy raz światowy Dzień Bałwana obchodzono w 2011 roku.
Niestety BAŁWAN jest gatunkiem ginacym w naszej części Europy. Przez ostatnie zimy coraz rzadziej spotykamy bałwany, ponieważ śniegu jest coraz mniej i bywa materiałem deficytowym. Dlatego też, gdy tylko pojawi się śnieg i będzie się nadawał do lepienia to nie czekajmy tylko bierzmy się do pracy.
Bałwany nie lubią mrozu.
Podczas siarczystych mrozów  trudno ulepić bałwana, bo  śnieg jest zbyt sypki i nie chce się lepić.
Według serwisu Crazy Nauka oraz naszych wieloletnich doświadczeń, bałwana najlepiej lepi się wówczas, gdy:
•    temperatura spada do 2-5 stopni poniżej zera
•    gdy w nocy jest ujemna a w dzień dodatnia (choć oczywiście bliska zera)

Każdy bałwan jest trochę inny. Jego wygląd zależy bowiem od inwencji twórczej lepiących go osób. Bałwan stanowi więc nieodzowny element zimowej scenerii. Jest też często tematem wierszy dla dzieci, bajek i piosenek.

Bałwan z wysoką czapką

 

Bałwan w wersji MIŚ

 

POMYSŁ NA DZIEŃ BAŁWANA bez śniegu

  •  Bałwankowe kartki

  •  Bałwanki z pianki

Piankowe bałwanki

  •  zagadki i zadania

Znajdź różnicę

Matematyczne bałwanki