Lista aktualności Lista aktualności

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

X ogólnopolski, a zarazem VII leszczyński Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym za nami!

Tegoroczną edycję biegu, która odbyła się 6 marca 2022 roku postanowiliśmy zorganizować na terenie Nadleśnictwa Karczma Borowa. Wzorem poprzednich edycji, które odbyły się w podleszczyńskim nadleśnictwie, serce biegu mieściło się na Polanie Trzech Dębów. Tak jak to bywało do tej pory, biegacze mieli do wyboru dwa dystanse – 1963 m (bieg rodzinny) oraz około 5 km (bieg o statuetkę Leszczyńskich Patriotów). Łącznie na obydwóch trasach zobaczyliśmy 340 zawodników i zawodniczek. Od tych najmłodszych, po starszych, którym niestraszna była zimowa aura.
Sygnał startowy do biegu na dystansie 1963 m poprzedził Mazurek Dąbrowskiego oraz wspólne zdjęcie z transparentem NIE DLA WOJNY, jako wyraz sprzeciwu wojny na wschodzie, wywołanej przez rosyjskiego najeźdźcę! Bieg rodzinny pokonywały głównie rodziny z dziećmi – na rękach, w wózku, na rowerach i przede wszystkim biegiem. Krzepiące obrazki pokazują, że wspólną siłą jest rodzina i wspólne celebrowanie na sportowo Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Podczas niedzielnego wydarzenia przyłączono się do ogólnopolskiej zbiórki pieniędzy (nr 2022/624/OR) organizowanej prze Fundację Wolność i Demokracja na rzecz ofiar wojny na Ukrainie. Wspólnymi siłami udało się zebrać 1000 zł! Cała ta kwota zasili zbiórkę BIEGNIEMY UKRAINO Z POMOCĄ!

 

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest w całej Polsce od 2011 r. Dzień ten poświęcony jest upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, w tej grupie byli także leśnicy.

Żołnierze Niezłomni, którzy jako pierwsi walczyli o Wolną Polskę z okupantem sowieckim i zainstalowanym przez niego reżimem komunistycznym, zapłacili za wierność swoim ideałom niejednokrotnie cenę najwyższą – cenę swego życia. Nawet, jeśli udało im się przeżyć, przez kolejne 45 lat żyli z piętnem – jak to określała komunistyczna propaganda – „bandytów” i „faszystów”.

Przypominamy troje leśników związanych z regionem kujawsko-pomorskim, którzy reprezentują tragiczne pokolenie „Żołnierzy Niezłomnych”. Nadleśniczy Jerzy Wysocki (1905-1946) został zamordowany w Bydgoszczy 21 listopada 1946 r. W latach okupacji, związany był z podziemiem polskim na Kresach. Leśniczy Jan Sikorski ps. Wilk (1922-1946) zginął pod Lipinkami w Borach Tucholskich 3 czerwca 1946 r. podczas próby odbicia go z rąk UB. Najbardziej znana pośród nich sanitariuszka V Brygady Wileńskiej AK Danuta Siedzikówna ps. Inka (1922-1946) została zamordowana 28 sierpnia 1946 r. w więzieniu gdańskim.