Lista aktualności Lista aktualności

Dlaczego leśnictwo?

13 powodów - wybór trafny czy też nie?

Czy myśleliście kiedyś czym są i na czym polegają studia o kierunku leśnym?

W wyniku realizacji porozumienia między Dziekanatem Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, a Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu uczelnia skierowała dwie praktykantki do Nadleśnictwa Karczma Borowa w celu odbycia praktyk zawodowych. Wszystko to odbyło sie w okresie letnim. Tak by nie kolidowało to z zajęciami podczas roku studenckiego.

To była idealna okazja na znalezienie odpowiedzi na powyższe pytania.

Natalia i Zuzanna to studentki, które w czerwcu ukończyły drugi rok studiów stacjonarnych na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna w Poznaniu. W obecnej chwili zaczynają pierwsze przygotowania do pisania własnej pracy dyplomowej, której zaliczenie nada im stopień inżyniera.

OD CZEGO SIE ZACZĘŁO?

Natalia jest mieszkanką powiatu gostyńskiego, Zuzanna natomiast powiatu leszczyńskiego. Poznały się dopiero na studiach nie wiedząc, że mieszkały zaledwie kilkanaście minut drogi od siebie. Ukończone przez dziewczyny leszczyńskie licea o profilu biologiczno-chemicznym pomogły w wyborze studiów. Jak wspólnie stwierdziły, w tym okreie swojej edukacji dowiedziały się bardzo wiele i chciały kontynuować zgłębianie wiedzy przyrodniczej. Ciekawość otaczającej natury, zwyczaje rodzinne, ochrona przyrody, czy też chęć związku ze środowiskiem nie pozwoliły by ten wybór był inny niż studia leśne!

LEŚNICTWO- czym jest?

Studenci, którzy podejmują się nauki na kierunku leśnym zdobywają wiedzę ogólną jak i podstawowa m.in. z zakresu botaniki leśnej, zoologii, dendrometrii, gleboznawstwa leśnego czy też fitopatologii.  Oprócz tego studenci posiadają sprofilowaną wiedzę na zagadnienia kierunkowe, zawodowe oraz specjalistyczne dotyczące np. hodowli i ochrony lasu, użytkowania zasobów leśnych, czy też organizacji leśnictwa. Jak twierdzą studentki najciekawszą częścią zajęć są zajęcia terenowe, gdzie wraz ze swoimi wykładowcami wyruszają w różne miejsca poza Poznaniem- najczęściej oczywiście jest to las! Ale przecież oto tutaj chodzi. Studenci mogą wykorzystać praktycznie nabytą wiedzę i poczuć się jak prawdziwy leśnik , związując się z naturą.

A więc... czy to trafny wybór?

Zdecydowanie tak! Poprzez podjęcie takiego wyboru, rozwijamy swoją pasję. Praca, którą wykonujemy to nie tylko Nasz zawód, ale przede wszystkim pasja i hobby. Leśnictwo jest specyficzną dziedziną, ponieważ nie tylko dbamy o ludzkie potrzeby (m. in. wytworzenie tlenu przez drzewa, czy mebli używanych przez Nas na co dzień t.j. łózko, krzesło czy drewniana łyżka do gotowania), ale też spoczywa na Nas odpowiedzialność dobrego gospodarowania nim. Las jest również domem dla zwierząt, a wiec, nie możemy zapomnieć o ich potrzebach. Dbanie o florę i faunę jest dla leśników priorytetem- dla Nas studentów również. Same lasy, jako wytwór przyrody są niezgłębioną tajemnicą. Pełnią one określone funkcje w nowoczesnej cywilizacji. Każdy kto chciałby połączyć zamiłowanie do przyrody z wykonywaną pracą, ma możliwość zgłoszenia się do jednej z trzech wyższych uczelni w Polsce- Warszawa, Kraków, a może tak jak my- Poznań? Zapraszamy do grona leśników.