Lista aktualności Lista aktualności

Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej

Właśnie dziś, 11 lutego, obchodzimy to święto.

Zaglądając do kart naszego ekokalendarza nie możemy przeoczyć daty 11 lutego. Co roku obchodzimy właśnie w tym czasie Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. Z pomocą zwierzynie leśnej co roku przychodzą przede wszystkim myśliwi i leśnicy. Po konsultacji z nimi właściwie każdy z nas może włączyć się w tą akcję. Cyklicznie leszczyńskie przedszkola i szkoły również organizują zbiórkę karmy dla dzikich zwierząt.

            W lasach utrzymywana jest sieć paśników, gdzie wykładane są pędy drzew i krzewów, siano z traw oraz wysypywane jest zboże, ziemniaki, marchew, jabłka.W lizawkach umieszczana się sól, która dostarcza zwierzynie składników mineralnych.

Fot. T.Girtler

Coraz częściej ziemniaki, buraki czy ziarna kukurydzy wysypywane są na buchtowiskach czy spulchnione pasy zaporowe.

D.Nicpoń

Młoda kora sosny stanowi również dobry pokarm dla zwierzyny płowej (jeleni, danieli, saren), które spałują drzewka. Aby ograniczyć wyrządzane w ten sposób szkody i dostarczyć różnorodne źródła pokarmu, leśnicy wycinają drzewa i pozostawiają je na pokarm.

D.Nicpoń

Zimy w naszym kraju staja się co raz bardziej łagodne, niemniej jednak dla zwierzyny leśnej zdarzają się ciężkie dni, w trakcie których zmrożona warstwa śniegu uniemożliwia dotarcie do wrzosów czy krzewinek. Pamiętajmy zatem o naszych leśnych przyjaciołach i starajmy się zaszczepić chęć niesienia im pomocy wśród odwiedzających las.

Właściwe dokarmianie zwierząt leśnych to prawdziwa sztuka. Z dostarczaniem zwierzętom pokarmu nie można przesadzać. Najważniejsze jest dokarmianie w warunkach ekstremalnych. Gdy zima jest łagodna, powinny one radzić sobie same. Inne ważne zasady dokarmiania zwierząt to:

a.   zwierzęta leśne mogą być dokarmianie tylko w porozumieniu z leśniczym lub przedstawicielem koła łowieckiego;

b.   należy  zwrócić uwagę na rodzaj wykładanej karmy, podanie niewłaściwego pokarmu może spowodować u zwierząt choroby, osłabienie organizmu, a nawet śmierć;

c.   dokarmiać należy systematycznie, w stałych miejscach i tylko w czasie surowej zimy.

Dokarmianie ptaków zimą

Każdy z nas może dokarmiać zimą ptaki w karmniku, bez względu na to czy mieszkamy w dużym mieście, pod lasem czy na wsi wśród pól. Ptaki są wszędzie i zimą chętnie skorzystają z naszej pomocy.  Jeżeli decydujemy się na dokarmianie ptaków również musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

a.       ptaki należy zacząć karmić dopiero, gdy jest zimno i spadnie śnieg;

b.      kiedy decydujemy się na dokarmianie ptaków musimy być konsekwentni aż do wiosny, nie powinniśmy przerywać dokarmiania w środku zimy, gdyż ptaki bardzo szybko przyzwyczajają się do miejsc, w których znajdują pożywienie;

c.       karma dla ptaków powinna przypominać ich naturalny pokarm, najlepiej sypać do karmnika ziarna zbóż, m.in. słonecznik, rzepak, len, pszenicę, pestki dyni, drobną kaszę, można powiesić słoninę dla sikorek (koniecznie niesoloną);

d.      ptaków nie powinno dokarmiać się chlebem, który szybko pęcznieje pod wpływem wilgoci i gnije, stwarzając zagrożenie zatrucia;

e.      karmnik należy regularnie czyścić, usuwać resztki jedzenia i zabrudzenia, które mogą być nośnikiem chorób.