Lista aktualności Lista aktualności

Ekokalendarz

11 lutego Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej

Zaglądając do kart naszego ekokalendarza nie możemy przeoczyć daty 11 lutego. Co roku obchodzimy właśnie w tym czasie Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. Nie tylko nasz kalendarz przypomina nam o potrzebie wykładania karmy, ale również rozciągający się zimowy pejzaż. Z pomocą zwierzynie leśnej co roku przychodzą przede wszystkim myśliwi i leśnicy. Po konsultacji z nimi właściwie każdy z nas może włączyć się w tą akcję.

            W lasach utrzymywana jest sieć paśników, gdzie wykładane są pędy drzew i krzewów, siano z traw oraz wysypywane jest zboże, ziemniaki, marchew, jabłka.W lizawkach umieszczana się sól, która dostarcza zwierzynie składników mineralnych.

Fot. T.Girtler

Coraz częściej ziemniaki, buraki czy ziarna kukurydzy wysypywane są na buchtowiskach czy spulchnione pasy zaporowe.

D.Nicpoń

Młoda kora sosny stanowi również dobry pokarm dla zwierzyny płowej (jeleni, danieli, saren), które spałują drzewka. Aby ograniczyć wyrządzane w ten sposób szkody i dostarczyć różnorodne źródła pokarmu, leśnicy wycinają drzewa i pozostawiają je na pokarm.

D.Nicpoń

Zimy w naszym kraju staja się co raz bardziej łagodne, niemniej jednak dla zwierzyny leśnej zdarzają się ciężkie dni, w trakcie których zmrożona warstwa śniegu uniemożliwia dotarcie do wrzosów czy krzewinek. Pamiętajmy zatem o naszych leśnych przyjaciołach i starajmy się zaszczepić chęć niesienia im pomocy wśród odwiedzających las.