Lista aktualności Lista aktualności

Gąski, gąski do domu

Corocznie od 2006 roku w drugi weekend maja obchodzony jest Światowy Dzień Ptaków Wędrownych.

W tym roku dzień ten przypada na 12-13 maja. Obchody tego święta koncertują się na jednym z największych fenomenów życia – podróży ptaków. Ptaki przemieszczają się z lęgowisk, czyli miejsc, gdzie łączą się w pary, budują gniazda i wychowują młode, na zimowiska – obszary, na których bezpiecznie mogą spędzić najbardziej niesprzyjające dla siebie miesiące w roku. Zjawisko wędrówki ptaków między lęgowiskiem, a zimowiskiem określa się migracją. Występuje ona dwa razy w roku, wiosna i jesienią.

Planistyka

To niesamowite zjawisko wymaga od ptaków nie lada wysiłku, przygotowań, niezwykłych umiejętności i odwagi, ponieważ po drodze czyha na tych skrzydlatych podróżników wiele niebezpieczeństw. Dla człowieka każda podróż to przedsięwzięcie, które trzeba dobrze zaplanować. Trzeba spakować walizki, wytyczyć trasę podróży, zrobić listę rzeczy niezbędnych, sprawdzić pojazd i nawigację. Dla ptaków migracja to ogromne wyzwanie, do którego również musza się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim muszą zgromadzić zapas tłuszczu, który będzie cennym źródłem energii podczas lotu. Prócz zwiększonego apetytu, powiększeniu ulegają również mięśnie piersiowe i serce.

Aż pióra lecą

Nic dziwnego, że ptaki dbają o swoje pióra kapiąc się w wodzie czy piasku. To one umożliwiają im przetrwanie, chronią przed temperaturami, przed deszczem i przede wszystkim unoszą w przestworza. Jak każde „odzienie” podczas noszenia, tak i pióra, podczas użytkowania, niszczą się w ciągu roku. Wymagają one po prostu wymiany. Proces ten nazywany jest pierzeniem. W tym czasie ptaki mogą być niezdolne do latania. Ukrywają się, więc  przed drapieżnikami w zaroślach, czy w gęstwinie krzewów.

 Na autopilocie

Ptaki rodzą się z wbudowaną auto mapą. Zdolność odbywania pierwszego lotu na zimowisko, na którym się jeszcze nie było, jest po prostu zdumiewające. Trasa przelotu, to wiedza, dzięki której ptaki wiedzą którędy i gdzie się kierować. Lecąc nocą orientują się względem położenia gwiazd, za dnia kierują się położeniem słońca. Mimo wewnętrznego GPSa wykorzystują po prostu swój wzrok. Patrząc z góry na ziemię widzą rzeki, które wyznaczają szlak, kształty wybrzeży, pasma górskie, charakterystyczne budowle. To wszystko składa się na swoista mapę, którą podczas swojej podróży ptaki odczytują bezbłędni.

W grupie siła

Ptakom lecącym w grupach jest łatwiej niż lecącym pojedynczo. Młode mogą uczysz się trasy od bardziej doświadczonych osobników. Lecąc w szyku, w kluczu każdy kolejny ptak oszczędza energię, bo opór powietrza jest coraz mniejszy. Najtrudniejsze zadanie ma pierwszy ptak. Musi wykonać najcięższą pracę. W trakcie wędrówki liderzy zmieniają się, tak by każdy mógł chwilę odpocząć. Ptakami latającymi w kluczach są długodystansowe gęsi, żurawie, łabędzie czy kormorany.

 

Nie ma co ukrywać, człowiek od zawsze podglądał przyrodę i wykorzystywał jej pomysły. Nadal czerpie z niej inspiracje. Latanie od zarania dziejów było największym pragnieniem człowieka. I pomimo, ze opanowaliśmy nie tylko niebo, ale i kosmos to bez dodatkowych urządzeń nie jesteśmy w stanie wzbić się w przestworza i być wolnymi jak ptaki.

 

żródło www.ekokalendarz.pl