Lista aktualności Lista aktualności

Jeleni spektakl w barwach jesieni

Wyjątkowe chwile w życiu lasu uchwycone okiem kamery.

Od września do połowy października niesie się po lesie ryk jeleni, to oznaka trwającego rykowiska, czyli okresu godowego jeleni. Zanim jednak nastanie ten czas, jelenie wędrują w osobnych stadach. Samice, zwane łaniami poruszają się w grupach, których przewodniczy licówka, czuwająca nad bezpieczeństwem wszystkich, zaś samce (byki) wędrują w grupach, w których prym wiodą najsilniejsze osobniki. Na początku jesieni byki dołączają do stad łań i tworzą chmary i wtedy rozpoczyna się rykowisko. Byk, który przewodniczy chmarze najpierw odstrasza głosem inne osobniki, które chciałyby zająć jego miejsce, a jeśli to nie przyniesie skutku dochodzi do bezpośrednich konfrontacji, a wtedy las staje się swoistym ringiem bokserskim.

Usłyszeć ryczące jelenie podczas jesiennej wędrówki do lasu, to wyjątkowe przeżycie, ale jeszcze większe emocje towarzyszyć nam będą gdy usłyszymy i zobaczymy te majestatyczne zwierzęta. Jeden z naszych kolegów, podleśniczy Maciej Kiciński stworzył prawdziwą opowieść o rykowisku w podleszczyńskich lasach. Zachęcamy do obejrzenia filmu, który powstał na cele edukacyjne Nadleśnictwa, na terenie Leśnictw Książęcy Las i Długie Stare.

Czy wiesz że:
-Po rykowisku łanie pozostają w chmarach a samce odpoczywają w ostojach odzyskując utraconą nawet do 25 % wagę.
-Obecnie populacja jeleni w naszym kraju przekracza 400 tyś osobników, podczas gdy po II Wojnie Światowej stan jeleni w Polsce był bardzo niewielki.