Lista aktualności Lista aktualności

Łączą nas drzewa

Wiosnę czas zacząć.

Więcej o tegorocznym Międzynarodowym Dniu Lasów.Pomimo, że w tym roku zima sprawiła nam psikusa i jeszcze w ostatnich  dniach swojego panowania posypała śniegiem i lekko przymroziła, to nie zniechęciło to nas do powitania wiosny i uczczenia Miedzynarodowego Dnia Lasów.

Wszystko odbyło się zgodnie z planem. W minioną sobotę zwarci i gotowi stawiliśmy się na powierzchni, by w wraz z "Amazonkami" Leszczyńskim Stowarzyszeniem Rehabilitacyjnym oraz wszystkimi chętnymi posadzić las.

- Można powiedzieć, iz to nasza tradycja. To piąty rok z rzędu, gdy sadzimy lasy wokół Leszna. - mówiła jedna z przedstawicielek Stowarzyszenia. Mamy sporo czasu, siły i chęci, więc z przyjemnością bierzemy udział w tego typu przedsięwzięciach - dodała.

Do sadzenia Nadleśnictwo przeznaczyło gniazdo o powierzchni 0,51 ha w niedalekiej odległości od Polany Trzech Dębów, na trasie ściezki edukacynej, tak aby każdy uczestnik akcji, który będzie spacerował po naszych lasach, mógł w niedalekiej przyszłości podziwiać efekty swojej pracy. Ilość sdzonek dębu szypułkowego , jaką zaplanowaliśmy do wysadzenia w tym miejscu to 3 tys. I  z powodzeniem można powiedzieć, iż udało się zrealizować połowę tego planu.

Mimo, iż otaczał nas las to wszytsko zostało przeprowadzone z zachowaniem reżimu sanitarnego, w maseczkach i z zachowaniem odpowiedniego dystansu.

Na ten dzień w ramach obchodów Miedzynarodowego Dnia Lasów zaplanowane było również społeczne sprzątanie lasu Nadlesnictwa Karczma Boroiwa. Jednak okoliczności przyrody i niewielka pokrywa śnieżna, która zakryła pozostawione przez ludzi odpady, uniemożliwiła przeprowadzenie akcji. Jendak nic straconego. Co sie odwlecze, to nie uciecze, więc prędzej, czy później i tak zrobimy porządki.    

Obchody będą trwały jeszcze przez kilka następnych tygodni, a w ich ramach jednostki Lasów Państwowych zaplanowały kilkadziesiąt wydarzeń, które będą odbywały się po zniesieniu aktualnych ograniczeń. By dowiedzieć się o przywracanych leśnych spacerach, imprezach sportowych, akcjach sprzątania i warsztatach, warto śledzić strony regionalnych jednostek Lasów Państwowych. Aktualnie leśnicy zachęcają do wzięcia udziału w wydarzeniach online-licznych wirtualnych spacerach, webinarach i lekcjach o przyrodzie, oraz leśnych spacerów w gronie najbliższych.

Szereg propozycji została przygotowana w taki sposób, by można było z nich skorzystać samodzielnie i w gronie najbliższych członków rodziny. Taki charakter będzie miał spacer w Nadleśnictwie Radomsko. 24 kwietnia leśnicy rozlokują na liczącej ok. 3 km trasie kilka punktów, gdzie będą pokazywać różne ciekawostki. Na jednym ze stanowisk będzie można posadzić własne drzewo. Inną propozycją, obliczoną na kameralne odwiedziny w lesie, są leśne kąpiele. Tę prozdrowotną aktywność będzie można podjąć, korzystając z instrukcji przygotowanej przez Lasy Państwowe.

- Przeszło rok przeżyliśmy w cieniu pandemii. Zamknięci w domach, pozbawieni światła słonecznego, ślęcząc przed ekranami brak nam kontaktu ze światem. Dlatego proponujemy Polakom, by ruszyli do lasu i na nowo poczuli łączność z przyrodą – mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Logotyp akcji "Łączą nas drzewa". Źródło DGLP.