Lista aktualności Lista aktualności

Leśne smaki

Lato i jesień to czas wielkich zbiorów w ostępach leśnych. W tym okresie możemy zrobić spore zapasy na cały rok i cieszyć się nie tylko świeżymi, zerwanymi prosto z krzaczka owocami jagód, borówek, jeżyn, czy poziomek ale zamknąć te smaki w słoiki. Dżemy, konfitury, galaretki z mrożonymi owocami, smaczne soki i rozgrzewające nalewki wypełnią naszą domową spiżarnię.
Owoce leśne, czyli maliny, jagody, borówki
Zaletą leśnych owoców i ziół jest to, że przeważnie rosną z dala od ruchliwych ulic i zakładów przemysłowych. Są więc nie tylko bogate w witamy, przede wszystkim ważną dla organizmu witaminę C i składniki odżywcze ale i mniej skażone zanieczyszczeniami. Spacerując po lesie można natknąć się także na trujące owoce. Niektóre apetycznie wyglądające okazy np. wilcza jagoda to tak naprawdę trucizny. Inną trującą rośliną jest bluszcz pospolity. Jego owoce także przypominają borówkę amerykańską. Czerwone owoce konwalii majowej choć pięknie wyglądają i zachęcają barwą to jednak są silnie trujące.

Poniżej krótkie przypomnienie, jak zagotowane z cukrem i z żelatyną, przesmażone lub przetarte maliny, jerzyny, poziomeki i jagódy pasteryzujemy.


Z zebranych owoców można zrobić chociażby sok . Taki  domowy sok malinowy nie ma sobie równych. Najlepiej smakuje zalany gorącą wodą lub dodany do herbaty. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do ciast, lodów i deserów.
Coś dla zdrowia i … urody
Nalewki uznawane są za trunek typowy i charakterystyczny dla kultury polskiej. Nie tylko wyjątkowo smakuje, ale i pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Stosowano go już przed wiekami przede wszystkim jako lekarstwo. Domowe nalewki można przygotować z owoców, ziół, kwiatów lub z połączenia różnego rodzaju składników.  Owoce powinny być świeże, dojrzałe i aromatyczne – dzięki temu nalewka zyska doskonały smak. Nalewki wymagają czasu, by później móc zachwycać swoim smakiem.
Co jeszcze warto zebrać w lesie
Owoce róży, śliwy tarniny, czerwone korale pospolicie nazywanej jarzębiny, owoce i kwiaty czarnego bzu. Wszystkie one są nie tylko źródłem witamin, ale maja świetne właściwości lecznicze.


Życzymy smacznego

i zapraszamy do obejrzenia filmiku,

w którym Dominika objaśnia, jak przygotować konfiturę z żurawiny oraz syrop z pigwowca