Lista aktualności Lista aktualności

Międzynarodowy Dzień Lasów

Las źródłem energii

Stare i piękne powiedzenie : „Nie było nas – był las, nie będzie las – będzie las" towarzyszy ludziom już od wielu pokoleń.

O ogromnej roli lasów w życiu każdego człowieka nikogo nie potrzeba chyba przekonywać. Można tylko w ogromnym skrócie powiedzieć, że ekosystemy leśne są niezbędne do funkcjonowania wszystkich organizmów żywych.

Z szacunku dla lasów od roku 2012 obchodzimy ich Międzynarodowe Święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Obchody tego dnia mają głównie na celu podnoszenie świadomości ludzi na temat lasów i działalności z nimi związanej. Nie bez powodu pokrywa się on z pierwszym dniem kalendarzowej wiosny. Tegoroczny MDL obchodzimy pod hasłem „Lasy i energia".

Lasy Państwowe realizują wypracowany przez pokolenia leśników sprawdzony model prowadzenia wielofunkcyjnej gospodarki leśnej. W Nadleśnictwie Karczma Borowa  trwa obecnie akcja odnowieniowo-zalesieniowa, podczas której zasadzimy 715 tyś młodego pokolenia drzewek leśnych na powierzchni ok.110 ha.

Warto również przypomnieć, że drewno jest odnawialnym źródłem energii. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, ale też jest atrakcyjniejsze, pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna.  Dzięki tym cechom jest niewątpliwie energią przyszłości.