Lista aktualności Lista aktualności

Miedzynarodowy Dzień Ziemi

Dzień Ziemi – JUŻ DZIŚ 22 kwietnia.

Najważniejsze, najbardziej znane i najhuczniej obchodzone ze świąt ekologicznych, a jednocześnie zbyt często poświęcone śmieciom, zakazom i nakazom (zakręć kran, zgaś światło, drukuj dwustronnie itp.) i jednorazowym akcjom.

Karta z historii

Stanów Zjednoczonych końca lat ’60-ych XX wieku. Ustanowienie Dnia Ziemi zaproponował senator Partii Demokratycznej Gaylord Nelson, przejęty degradacją środowiska naturalnego, zwłaszcza masowymi wyciekami ropy u wybrzeża Kalifornii. Pomysł Nelsona trafił na żyzny grunt. Na zajęcia nie poszły miliony uczniów i studentów, domagając się walki z wyciekami ropy, trującymi fabrykami i elektrowniami, toksycznymi odpadami i zanikiem dzikiego życia. Pierwszy dzień Ziemi, 22.04.1970 r, zakończył się dużym sukcesem dzięki temu, że zarazili się tą ideą młodzi ludzie aktywnie walczący o pokój i lepszy świat. Na jednym placu w Waszyngtonie zgromadziło się 200 tys. ludzi, a na ulice miast całego kraju wyszło 20 milionów ludzi domagających się troski o środowisko. Dzień Ziemi podejmowany był w różnych krajach, lecz stał się naprawdę globalny w 1990 roku, mobilizując 200 milionów ludzi w 141 państwach i otwierając drogę do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. W 2000 roku głównym tematem stały się zmiany klimatyczne, organizatorzy Dnia Ziemi walczyli o uznanie wagi problemu i zaprzestanie jego negowania przez polityków, domagali się natychmiastowego ograniczenia emisji CO2 i przejścia gospodarek świata na odnawialne źródła energii.

Dzień Ziemi w Polsce świętowany  jest od 1990 roku"Działania na rzecz klimatu"

Pod tym właśnie hasłem obchodzony jest tegoroczny Światowy Dzień Ziemi. W tym roku będzie on wyglądał nieco inaczej niż zwykle. Będą to cyfrowe obchody. Wszystko za sprawą pandemii koronawirusa, dzięki której Ziemia tak naprawdę odpoczywa.

Trudno jest przeoczyć fakt, że wszyscy jesteśmy częścią przyrody, która nie tyko z tego powodu zasługuje na nasz szacunek. Tymczasem chętnie o tym zapominamy. Codziennie, nieustannie, w każdej sekundzie eksploatujemy ją i ingerujemy w nią bezlitośnie, pompując z niej tyle, ile się da.

W związku z pandemią wprowadzono globalne restrykcje obejmujące transport i ograniczono produkcję przemysłową, co powoduje spadek emisji CO2. Pandemia koronawirusa uziemiła wiele samolotów i zniechęciła ludzi do podróżowania; przyczyniła się też do spadku popytu na ropę naftową.
Eksperci zaobserwowali na zdjęciach satelitarnych z północnych Włoch duży spadek zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza dwutlenku azotu, gazu emitowanego głównie przez samochody, ciężarówki i niektóre zakłady przemysłowe.

Naukowcy straszą smogiem od lat. Wskazują, że oddychanie skażonym powietrzem jest równie szkodliwe, co palenie papierosów, a nawet powoduje obniżenie poziomu inteligencji. W związku z zaistniałą sytuacją, nie tylko powietrze zrobiło się czystsze. Znacznie czytsza jest także woda. Najlepiej widać to w weneckich kanałach, w których woda – dotychczas brunatno-zielona – stała się tak przejrzysta, że bez problemu można dostrzec w niej ryby. Powróciły tam również łabędzie, w sardyńskich portach pojawiły się delfiny.

Popularne turystycznie place we Włoszech zazieleniły się w zwiazku z brakiem przemierzajacych je ludzi.

 

Zróbmy coś! Każdy z osobna lub wszyscy razem.

W końcu jednak życie wróci do normy, a nasze codzienne przyzwyczajenia, nawet te najdrobniejsze (gaszenie światła, zakręcanie wody, wyjmowanie ładowarki z kontaktu) maja nieodwracalny wpływ na zmiany klimatu.

 

Można również zazielenić lub zakwiecić okolicę bliższą lub dalszą. Sadzenie drzew jest ważnym aktem pozwalającym celebrować Dzień Ziemi nie tylko jako intelektualną ideę, ale konkretne działanie, w które można zaangażować również ręce i serce.  Drzewa można sadzić indywidualnie, ale raźniej jest w grupie. Lasy Państwowe co roku organizują akcje, by wspólnie ze społeczeństwem dbać o płuca naszej planety.

Co można zrobić w jedną, krótką minutkę? Można posadzić 1000 drzew.
Lasy Państwowe co roku sadzą około 500 000 000 drzew. 800 mln drzew i krzewów produkują szkółki leśne. Co roku sadzonych jest coraz więcej drzew liściastych, dzięki czemu ich udział procentowy od czasu wojny zwiększył się z 13 do 23%.

Dzień Ziemi to symboliczna data i międzynarodowe święto, które przypomina nam o tym, że walka o dobro naszej planety wciąż trwa i każdy z nas może przyłączyć się do pokojowej batalii. I dlatego Dzień Ziemi powinien trwać przez cały rok, bo w trakcie 365 dni mamy szansę zrobić coś dobrego dla siebie i Ziemi. 

Akcja sadzenia lasu w Nadlesnictwie Karczma Borowa

 

Uczniów klas 7-8 klas szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych zapraszamy do udziału w warsztatach on-line kliknij na Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu”.

 

Źródła

www.innpoland.pl

www.tvnmeteo.tvn24.pl

www.ekokalendarz.pl

www.bimago.pl