Lista aktualności Lista aktualności

"Orientuj się w lesie" część II

Bezpieczna turystyka

To kolejna odsłona akcji „Orientuj się w lesie”. Wybierając się do lasu, szczególnie tego którego nie znamy, przygotujmy się. Wycieczkę do lasu dobrze zaplanujmy. Potrzebny nam będzie zarówno odpowiedni ubiór adekwatny do pogody, mapa w wersji papierowej lub elektronicznej, którą można pobrać na urządzenie mobilne, aplikacja Bank Danych o Lasach oraz wiedza praktyczna. Bez względu na to w jaki sposób chcemy spędzić czas na łonie natury: na sportowo i aktywnie przemierzać dukty leśne, pieszo, na rowerze, czy z kijkami, obserwować zwierzęta i rośliny, fotografować przyrodę, zanocować, bo już możemy, czy zorganizować piknik w gronie rodzinnym przestrzegajmy Kodeksu Turysty.
•    parkuj tylko w wyznaczonych do tego miejscach, nie zastawiaj wjazdu na drogi leśne;
•    psa prowadź na smyczy;
•    zachowaj ciszę, nie jesteś tu sam, uszanuj mieszkańców lasu i pozostałych gości;
•    zabierz swoje śmieci ze sobą;
•    biwakuj i rozpalaj ogień tylko w miejscach do tego przeznaczonych;
•    kolekcjonuj wspomnienia, rośliny zostaw w lesie.


Słupki oddziałowe – leśne drogowskazy
Las podzielony jest na prostokąty, czyli oddziały. Ich granicami są bezdrzewne pasy – linie podziału powierzchniowego. Każdy oddział ma swój numer zapisany na betonowym, kamiennym lub drewnianym słupku. Takie rozwiązanie ułatwia prace leśne, a dla turystów czyni las bardziej dostępnym. Łatwiej się w nim zorientować. Koniecznie prześledźcie poniższą grafikę.

Infografika przedstawijąca wskazówki "Jak się znaleźć w lesie"

 

Już w najbliższy piątek tj. 6 sierpnia zapraszamy na kolejną i ostatnia już odsłonę akcji "Orientuj się w lesie", a w niej link do bezpłatnych warsztatów w biegach na orientację po lasach Nadlesnictwa Karczma Borowa.