Lista aktualności Lista aktualności

Ostrożnie z ogniem

Odpoczynek
    Długi weekend majowy od wielu lat dla Polaków to czas, który chętnie spędzamy na świeżym powietrzu. W tym roku pogoda nie dla wszystkich była zachęcająca do wypoczynku w lesie. Niemniej jednak w lasach Nadleśnictwa Karczma Borowa nie zabrakło amatorów obcowania z przyrodą. Były to osoby, które zarówno można na co dzień spotkać na leśnych duktach, ale także pojawili się cykliści, wędkarze oraz  chcący skorzystać z oferty, jaką daje program „Zanocuj w Lesie”.
Sytuacja pogodowa, a zagrożenie pożarowe
    Pomimo, że zimą był śnieg, a wiosna do tej pory była chłodna i z opadami nie należy zapominać o kilku podstawowych zasadach przebywania w lasach.
1.    W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest:
       1.    rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
       2.    wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
       3.    palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.
2.    Zanim wybierzemy się na wędrówkę, wcześniej należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego - być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu.
3.    Nie wchodźmy na uprawy leśne i do młodników o wysokości do 3 m.
4.    Poruszajmy się pojazdami mechanicznymi i zaprzęgowymi tylko drogami oznakowanymi drogowskazami.
5.    Zapamiętajmy, co określają stopnie zagrożenia pożarowego w lasach:
       1.    0 - brak zagrożenia,
       2.    I - zagrożenie małe,
       3.    II - zagrożenie duże; bądź ostrożny,
       4.    III - zagrożenie katastrofalne; nie wolno rozpalać ognisk nawet w miejscach wyznaczonych.


O tym czy i jakie zagrożenie  jest można przekonać się patrząc na mapę zagrożenia pożarowego w lasach – stan na godzinę 13:00 w dniu 11.05. 2021 r.


Stan zagrożenia uaktualniany jest dwa razy dziennie , a informacje można znaleźć na stronie  http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/


   Zbliżają się miesiące letnie, a tym samym z pewnością wzrośnie zagrożenie pożarowe. Ogień to żywioł, który bardzo trudno jest kontrolować. Każdy pożar to zagrożenie dla ludzi, zwierząt i powoduje ogromne straty w środowisku. Niestety, ale to w efekcie szeroko rozumianej działalności człowieka powstaje ponad 90% pożarów lasów.


Apelujemy do wszystkich przebywających na terenach leśnych o rozważne postępowanie i polecamy do odpoczynku miejsca udostępnione przez nasze nadleśnictwo.