Lista aktualności Lista aktualności

poSADZILI nowy las

Każdy chętny mógł posadzić las

Jak co roku i tym razem w miniony piątek j. 17 września każdy chętny mógł aktywnie uczestniczyć w odnowieniu lasu. Od godziny 12:00 do 17:00 na parkingu leśnym w Nowym Świecie w ramach Aktywnego Obywatelskiego Leszna prowadziliśmy akcję #sadziMY. Każdy od przedszkolaka, ucznia po emeryta mógł wziąć w rękę szpadel i mieć swój udział w sadzeniu nowego lasu.
Jako jeden z pierwszych na miejscu zwarty i gotowy stawił się Prezydent Miasta Leszno pan Łukasz Borowiak. Przed przystąpieniem do prac wszyscy wysłuchali krótkiego instruktarzu. W jasny i przyjemny dla laika sposób zastępca nadleśniczego pan Maciej Majorek opowiadał o wymaganiach młodych drzewek, o warunkach i metodach sadzenia. Tym razem wykorzystywane były specjalnie wyprofilowane szpadle JUNACK. Są one przeznaczone do sadzenia sadzonek z uformowanymi korzeniami. My sadziliśmy dęby.
Licznie przybyli uczniowie szkół średnich, rodziny z dziećmi i zagraniczni wolontariusze. Każdy chciał mieć udział w tworzeniu nowego lasu.  Pod czujnym okiem i pomocy kolegów leśników nie było poblemów z młodymi drzewkami. Taka jest kolej rzeczy. W miejsce starych, wyciętych drzew co roku leśnicy sadzą nowe. Pielęgnują je i chronią. Spotykane w lasach "płoty" to zabezpieczenie przed zwierzętami: sarnami, jeleniami, zającami, dla których pędy, liście i pąki młodych drzew to prawdziwy przysmak.


Dziękujemy, ze byliście z nami tego dnia. Zapraszamy na kolejne akcje.


Pamiętajmy las to dobro nas wszystkich. Prócz tlenu niezbędnego do życia, dostarcza nam surowiec idealny. DREWNO JEST Z LASU.