Lista aktualności Lista aktualności

Przywitaliśmy wiosnę, sadząc las

Wiosna to czas sadzenia lasu.

W całym nadleśnictwie prace związane z sadzeniem lasu są już na półmetku. Podobnie jak w zeszłym roku i tym razem do wspólnej akcji włączyły się leszczyńskie „Amazonki” i przedstawiciele Polska 2050. Dla tego duetu to drugi raz wspólnego sadzenia, natomiast Amazonki już po raz piąty odnawiały las.

Przestawiciele Polska 2050 i leszczyśkich "Amazonek" przy tablicy upamietaniającej wspólne sadzenie lasu (fot. J.Girtler)

Pogoda dopisała zaangażowanie i chęci również. W leśnictwie Nowy Świat 19 marca pod czujnym okiem leśników sadzono miedzy innymi ekoton. Strefę przejściową, oddzielającą las od drogi. Dzięki takim gatunkom, jak jarząb pospolity, dereń świdwa, kalin koralowa, bez koralowy, czy berberys powstanie baza pokarmowa dla ptaków, sprzymierzeńców leśników w walce ze szkodnikami lasu. Prócz krzewów i niskich drzew, sadzono również sosnę i lipę. Wcześniej na wyciętych gniazdach posadzony i ogrodzony został dąb. Grodzenia to zabezpieczenie przed zwierzyną. Sarny, czy jelenie uwielbiają świeże pędy i pąki młodych drzewek.

Sadzenie lasu "Amozonki" wraz z przedstawicielem Polska 2050 (fot. J. Girtler)

Tam gdzie to możliwe staramy się urozmaicać skład gatunkowy lasu. Jest to tak zwana przebudowa. Służy zminimalizowaniu monokultur. Lite drzewostany np. sosnowe są bardziej podatne na gradację owadów, czy wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych – długotrwałe susze, czy silne wiatry.

Co roku leśnicy z Nadleśnictwa Karczma Borowa wraz z zaprzyjaźnionymi organizacjami starają się włączyć w obchody Międzynarodowego Dnia Lasu. Dzień  ten ma na celu promownie wiedzy na temat lasów i drzew, ich znaczenie dla nas i planetyoraz sposobów na ich ochronę. 

Czy wiecie, że

  1. Sektor leśny generuje 33 miliony miejsc pracy, a produkty z lasów używane są przez miliardy ludzi.
  2. Lasy są niezbędne dla zdrowia planety i dobrostanu człowieka.
  3. Zrównoważone wykorzystanie lasów pomoże nam przejść do gospodarki opartej na odnawialnych produktach, nadających się do ponownego użycia i recyklingu.
  4. Zwiększenie wykorzystania produktów leśnych przyczynia się do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla.
  5. Zrównoważone drewno jest materiałem niezbędnym do „zazieleniania” miast.
  6. Lasy mają kluczowe znaczenie dla utrzymania produkcji żywności.
  7. Potrzebne są dalsze działania, aby powstrzymać wylesiania i degradację.
  8. Wybieraj produkty z drewna z legalnych i zrównoważonych źródeł.

 

Dziękujemy, że z nami jesteście.