Lista aktualności Lista aktualności

Puchar Powiatu Leszczyńskiego w biegach na orientację

Biegi na orientację wywodzą się ze Skandynawii.

Pierwsze zawody zorganizowano jeszcze w XIX w. w Norwegii. Początkowo dyscyplina  cieszyła się niewielkim zainteresowaniem i startowali w niej głównie wojskowi. Dla cywilów, w czasach gdy sport nie był tak popularny, jak dziś, pokonanie dwudziestokilometrowych tras było zbyt wielkim wyzwaniem. Dopiero kiedy skrócono dystans  orienteering stał się popularniejszy wśród amatorów. W latach trzydziestych XX w. rozegrano pierwsze zawody międzynarodowe, a po drugiej wojnie światowej biegi na orientację zaczęto uprawiać poza Skandynawią, w 1961 r. powstała Międzynarodowa Federacja Sportów na Orientację, a pięć lat później odbyły się pierwsze mistrzostwa świata.
Dziś ten sport wciąż najpopularniejszy jest w Europie. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszy się w Ameryce Północnej, Wschodniej Azji i Australii.
Naturalnym terenem do uprawiania biegów na orientację są lasy. W naszych, należących do Nadleśnictwa Karczma Borowa co jakiś czas odbywają się różnego rodzaju zawody w biegach z mapą. Najbliższe takie wydarzenie będzie miało miejsce 17 czerwca na terenie leśnictwa Górzno. Sport dla całych rodzin. Odnajdywanie punktów w lesie przy wykorzystaniu mapy. Świetna zabawa dla wszystkich. Zapraszamy do wzięcia udziału w Pucharze Powiatu Leszczyńskiego w biegach na orientację.
Już od dwóch lat na terenie leśnictwa Karczma Borowa i Kąkolewo wyznaczony jest obszar, na którym można uprawiać biegi na orientację, czyli orientering. Zielony Punkt Kontrolny, bo o nim mowa, to polska wersja koncepcji obszarów leśnych z siecią stałych punktów kontrolnych znanych na świecie pod nazwą Permanent Orienteering Courses. Orientering to różne formy orientacji w terenie z wykorzystaniem mapy (zarówno turystyczne, rekreacyjne, jak i sportowe) uprawiane w formie pieszej, rowerowej, a zimą przy odpowiedniej pokrywie śnieżnej, także z wykorzystaniem sprzętu narciarskiego.
Obszar, który udostępnia Nadleśnictwo Karczma Borowa to powierzchnia 6,8 km kwadratowych, na której znajduje się 45 stałych punktów kontrolnych - drewnianych słupków, wyposażonych w perforator – mechaniczny kasownik oraz numer punktu. Każdy może pobrać sobie ze strony nadleśnictwa odpowiadającą mu mapę trasy długiej lub krótkiej i spróbować własnych sił.


Ponad to na wrzesień (11-12.09)  planowane są przez nas warsztaty pt.” Orientuj się w lesie”. Będą one dostępne zarówno dla tych, którzy nigdy nie słyszeli i nie mieli do czynienia z bieganiem z mapą oraz dla tych, którzy chcieliby poćwiczyć ten rodzaj sportu.


Zainteresowanych zachęcamy do śledzenia naszej strony. Informacje na ten temat, regulamin uczestnictwa i zapisy będą dostępne wkrótce.