Lista aktualności Lista aktualności

Rowerem przez Wielkopolskę

Konferencja - turystyka rowerowa w Wielkopolsce.

 „Biegać, skakać, latać, pływać, w tańcu, w ruchu wypoczywać" tak właśnie śpiewają bohaterowie filmu pt. Pan Kleks u Pigularza. Jednak wśród tych form aktywnego spędzania wolnego czasu, brakuje mi jeszcze jednego, otóż jazdy na rowerze. To właśnie „Turystyka rowerowa w Wielkopolsce" jest tematem konferencji, która ma miejsce się  21 października w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Amosa Komańskiego w Lesznie. Wśród omawianych tematów znajdą się miedzy innymi:

·        Formalno-prawne aspekty wytyczania szlaków rowerowych

·        Znakowanie szlaków rowerowych

·        Turystyka rowerowa na terenach Lasów Państwowych i parków krajobrazowych

·        Rowerowa S5

·        Bezpieczeństwo na szlakach

Nadleśnictwo Karczma Borowa już w 2011 roku planowało stworzyć interaktywną mapę turystyczną, która łączyła by w sobie wiele aspektów. Posiadałaby informacje z zakresu:

- edukacji i turystyki leśnej (ośrodki i ścieżki edukacyjne, pomniki przyrody, parkingi i miejsca postoju, itp.),

- szlaków turystycznych (rowerowe, piesze, kajakowe, biegowe, konne),

- ochrony przyrody,

- turystyki kulturowej (dworki i pałace, obiekty sakralne, inne).

I tak oto w 2013 roku podczas realizowania międzynarodowego projektu Bałtycki Krajobraz przy współpracy z lokalnymi partnerami, głównie samorządami, udało nam się zrealizować to przedsięwzięcie. Tak powstała „Interaktywna Mapa Turystyczna terenu powiatu leszczyńskiego wraz z gminą Przemęt". Jest to przyjazny portal dostępny miedzy innymi na naszej stronie. Po wybraniu z legendy interesującego nas hasła i najechaniu na obiekt myszką pojawia się krótka informacja niejednokrotnie ze zdjęciem. Istnieje możliwość pogrania GPX na urządzenia mobilne i w ten sposób nasza wycieczka rowerowa może stać się dużo bardziej atrakcyjna.

Każdy jednak kto preferuje papierową wersje mapy, może z niej skorzystać. Na potrzeby Organizacji Leszno Region zostały opracowane dwie części: wschodnia i zachodnia.

Rosnące zainteresowanie terenami leśnymi oraz coraz bardziej skupiająca się wokół przyrody w otoczeniu miast turystyka niejako wymusza na nas, leśnika, dbałość o odwiedzających lasy.

Są tacy, którzy lubią poruszać się tylko i wyłącznie po nowo stworzonych ścieżkach rowerowych lub tacy, którzy wolą zjazdy i podjazdy po leśnych duktach. Na naszym terenie każdy znajdzie coś dla siebie.

Nadleśnictwo Karczma Borowa w swoim zasięgu posiada 22 trasy rowerowe.

Co roku bierzemy udział w współorganizowaniu wielu imprez sportowych, miedzy innymi
z wykorzystaniem rowerów np. „Górzno MTB Maraton". Może w przyszłym roku wśród uczestników znajdzie się odważny leśnik, który popedałuje po zwycięstwo.
Liczymy na Was, koledzy i koleżanki.