Lista aktualności Lista aktualności

Spacer z Wami to przyjemność

"Spacer z leśnikiem" to inicjatywa ogólnopolska, która była jednocześnie kontynuacją Międzynarodowego Dnia Lasów.

Włączyło się w nią 429 nadleśnictw.

W sobotę 26 marca o godzinie 11:00 spod Nadleśnictwa wyruszyła grupa ok. 80 osób. Było to spotkanie wielopokoleniowe. Największą grupę stanowili słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lesznie. Licznie stawili się wraz z wnukami. Gościliśmy również dwie osoby, które przybyły z Ukrainy. Spacer z leśnikiem poprowadzili nadleśniczowie: emerytowany - Aleksander Świgoń i obecny - pełniący obowiązku Andrzej Szeremeta. Prócz spaceru na łonie natury można było posłuchać wielu ciekawych informacji nt. pracy leśników, drewna – surowca w pełni naturalnego i odnawialnego, finansowania działań związanych z ochroną lasu i przyrody.

Padały różne pytania. Na wszystkie można było znaleźć odpowiedź i podyskutować.

Pamiętajmy!

Nic w przyrodzie nie żyje wiecznie. Z lasu, tak jak z pola, trzeba zebrać w odpowiednim momencie plony. Las rośnie długo. Dojrzałe sosny, królowe polskich borów, po okresie około 100 lat zaczynają się po prostu starzeć. Wiekowy las traci swoja stabilność, a drewno właściwości. Zaczyna ono być podatne na choroby grzybowe. Osłabione w wyniku infekcji drzewa są atakowane przez szkodliwe owady. Drewno z takich drzew nie nadaje się już do budowy domów, ani nawet na opał. Część próchniejących drzew pozostawiana jest przez leśników.

Spacer miał na celu pokazanie, że las to nie tylko miejsce, gdzie produkuje się drewno, ale też miejsce, gdzie można przyjść, zrelaksować się i odpocząć

Spacerowaliśmy, rozmawialiśmy i zachwycaliśmy się wiosenną przyrodą. – tak mówili słuchacze.

Spotkanie zakończono wspólnym ogniskiem.

Z badań wynika, że przebywanie w lesie obniża poziom kortyzolu,
zwanego także hormonem stresu, zwiększa zdolność rozwiązywania problemów
i kreatywność o 50 %, a także zmniejsza ryzyko depresji.

Zapraszamy do lasu.