Lista aktualności Lista aktualności

Sprzątali las w ramach Dnia Ziemi

Niestrudzona ekipa Polski 2050 znowu w akcji.

To już kolejna akcja ekipy Polska 2050 przedstawicieli leszczyńskich w lasach i dla lasów Nadleśnictwa Karczma Borowa.

W ramach obchodów Dnia Ziemi 23 kwietnia zakasali rekawy i ruszyli by pozbierać to co inni pozostawili po sobie w naszcyh lasach.

Zaśmiecanie lasów stanowi problem w całej Polsce. Zwykle śmieci pozostawione przez turystów to typowe przedmioty zabierane na wycieczkę czy spacer po lesie: butelki po napojach, kartoniki, folie aluminiowe, a także papierowe i foliowe opakowania. Do lasu, niestety, trafia też gruz, dachówki z rozbiórki domu, zepsuty telewizor, pralka, kanapa i co tylko przyjdzie do głowy. - mówi straznik leśny Krzysztof Chlistun.

Pozostwione w lesie stare dachówki (fot. K. Leisner)

Na naszych miejscach postoju, gdzie ustawione są kosze na śmieci - szczególnie na trasie Leszno - Kąkolewo, pozostawianie worków ze śmieciami z gospodarst domowych jest nagminne. - podkreśla Joanna Girtler, specjalista ds. zagospodarowania turystycznego w Nadleśnictwie.

Co roku Nadleśnictwo wydaje ogromne sumy na sprzatanie nie tylko wyznczonych turystycznych punktów, ale przede wszystkim śmieci bezmyślnie wywiezionych do lasu. Może to efekt swoistej iterpretacji faktu, iż lasy w Polsce w większości są państwowe, czyli wszystkich i dostępne dla każdego.

Infografik LP #sprzątaMY