Lista aktualności Lista aktualności

Światowy "Dzień Ziemi" już dziś

Dzień Ziemi – JUŻ DZIŚ 22 kwietnia.

Najważniejsze, najbardziej znane i najhuczniej obchodzone ze świąt ekologicznych, a jednocześnie zbyt często poświęcone śmieciom, zakazom i nakazom (zakręć kran, zgaś światło, drukuj dwustronnie itp.) i jednorazowym akcjom.

Karta z historii

Stany Zjednoczonone końca lat ’60-ych XX wieku. Ustanowienie Dnia Ziemi zaproponował senator Partii Demokratycznej Gaylord Nelson, przejęty degradacją środowiska naturalnego, zwłaszcza masowymi wyciekami ropy u wybrzeża Kalifornii. Pomysł Nelsona trafił na żyzny grunt. Na zajęcia nie poszły miliony uczniów i studentów, domagając się walki z wyciekami ropy, trującymi fabrykami i elektrowniami, toksycznymi odpadami i zanikiem dzikiego życia. Pierwszy dzień Ziemi, 22.04.1970 r, zakończył się dużym sukcesem dzięki temu, że zarazili się tą ideą młodzi ludzie aktywnie walczący o pokój i lepszy świat. Na jednym placu w Waszyngtonie zgromadziło się 200 tys. ludzi, a na ulice miast całego kraju wyszło 20 milionów ludzi domagających się troski o środowisko. Dzień Ziemi podejmowany był w różnych krajach, lecz stał się naprawdę globalny w 1990 roku, mobilizując 200 milionów ludzi w 141 państwach i otwierając drogę do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. W 2000 roku głównym tematem stały się zmiany klimatyczne, organizatorzy Dnia Ziemi walczyli o uznanie wagi problemu i zaprzestanie jego negowania przez polityków, domagali się natychmiastowego ograniczenia emisji CO2 i przejścia gospodarek świata na odnawialne źródła energii.

"Przywróć Naszą Ziemię"

To hasło przewodnie na ten rok. I niestety jak to miało miejsce w roku ubiegłym ze wzgledu na panującą sytuację pandemiczną większość akcji zostanie przeprowadzona online, w sieci, a także jest możliwa do zrealizowania przez nas w gospodarstwach domowych.

 

Co możemy zrobić dla Naszej Planety?

My też możemy aktywnie się włączyć, by również dzięki nam wszystkim lepiej się żyło. Po pierwsze warto pamiętać o codziennym segregowaniu śmieci, ponieważ rocznie produkujemy ponad 320 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych - 80% z nich gromadzi sie na wysypiskach i w zbiornikach wodnych. Według ONZ do 2050 roku w oceanach może byc wiecej plastiku niz ryb!  Po drugie – warto zacząć oszczędzać wodę. Co raz częściej ludzie zaczynają mieć poważny problem z dostępem do wody pitnej. Warto gromadzić deszczówkę , chociażby do podlewania ogródków przydomowych. Przefiltrowana woda z kranu bardzo dobrze nadaje sie do picia, nie tzreba kupować jej w plastikowych butelkach.

Grafika przedstawiajaca porównanie wody z butelki i z kranu

Można również zazielenić lub zakwiecić okolicę bliższą lub dalszą. Sadzenie drzew jest ważnym aktem pozwalającym celebrować Dzień Ziemi nie tylko jako intelektualną ideę, ale konkretne działanie, w które można zaangażować również ręce i serce.  Drzewa można sadzić indywidualnie, ale raźniej jest w grupie. Lasy Państwowe co roku organizują akcje, by wspólnie ze społeczeństwem dbać o płuca naszej planety.

Co można zrobić w jedną, krótką minutkę? Można posadzić 1000 drzew.
Lasy Państwowe co roku sadzą około 500 000 000 drzew. 800 mln drzew i krzewów produkują szkółki leśne. Co roku sadzonych jest coraz więcej drzew liściastych, dzięki czemu ich udział procentowy od czasu wojny zwiększył się z 13 do 23%.

Dzień Ziemi to symboliczna data i międzynarodowe święto, które przypomina nam o tym, że walka o dobro naszej planety wciąż trwa i każdy z nas może przyłączyć się do pokojowej batalii. I dlatego Dzień Ziemi powinien trwać przez cały rok, bo w trakcie 365 dni mamy szansę zrobić coś dobrego dla siebie i Ziemi. 

 

"Dzień Ziemi" z Ministerstwem Klimatu

Z okazji Miedzynarodowego Dnia Ziemi zapraszamy na kolejne z cyklu webinarium "Lekcja z klimatem". Wydarzenie popradzą członkowie Młodzieżowej Rady Klimatycznej.

Weź udział 22.04 o godzinie 12:00 na www.lekcjezklimatem.pl