Lista aktualności Lista aktualności

Święto Drzewa

Drzewo według słownika symboli ucieleśnia między innymi mądrość, miłość, zdrowie, sprawiedliwość, bogactwo, energię, wzrost.

Jego postać pojawia się już w Biblii, w Starym i Nowym Testamencie
i przewija się przez wszystkie okresy historii kultury, mitologię ,średniowiecze, renesans itd., aż po współczesność. To z drzewa życia Adam i Ewa zerwali zakazany owoc, z grobu Tristana wyrósł głóg, którego gałęzie zanurzyły się w grobie Izoldy. W utworze „ Na lipę" J. Kochanowskiego poeta opisuje zalety swojego ukochanego drzewa; chłód w upalny dzień, śpiew ptaków, zapach lipowego kwiatu. Natomiast w „Lalce" B. Prusa Izabela mówiąc do Wokulskiego opisuje las i drzewa, jak potężny, przerażający ją twór, który potwierdza małości człowieka. W „Starej Baśni" J.I. Kraszewskiego dla pierwotnych Słowian drzewa były ośrodkiem kultu. Pod świętymi dębami zwoływano wiece starszyzny. Nie jeden z Was czytając J. R. R. Tolkien „Władca Pierścieni" , czy oglądając film pod tym samym tytułem zwrócił uwagę na Entów (drzewaczy), których zadaniem jest wsłuchiwanie się w pierwotne odgłosy natury, dbanie o bezpieczeństwo podopiecznych w lesie Fangorn.

Drzewa otaczają nas. Lasy, parki, skwery, sady, przydomowe ogródki. W pogoni dnia codziennego może nie zwracamy na nie większej uwagi, ale zawsze z przyjemnością siadamy w cieniu ich koron, by zaczerpnąć oddechu.
 

"Kto przywiązuje się do dobrego drzewa, zyskuje dobry cień" (Miguel de Cervantes)

Najpopularniejszym określeniem rosłego silnego mężczyzny jest stwierdzenie „ chłop jak dąb". Nic też w tym dziwnego. Długowieczne, przeciętnie żyjące 600-1000 lat,  z rozłożystymi konarami, okazale wyglądające dęby wzbudzają szacunek i respekt. Symbol siły , szlachetności i sławy. Motyw żołędzi
i gałązek dębu występuje w herbach królewskich i rycerskich od średniowiecza. Dla nas leśników również jest nie bez znaczenia.

Narodowy polski mundur służb leśnych pochodzi z czasów Królestwa Polsiego. Car Rosji oraz król Polski Aleksander I Romanow wydał 1 grudnia 1819 dekret podnoszący status Administracji Leśnej Rządowej do rangi Królewskiego Korpusu Leśnego (KKL). I tak też od czasów Królestwa Polskiego, aż po czasy współczesne, polscy leśnicy noszą mundury z haftem srebrnym przedstawiającym dębowe liście i żołędzie.

Poprzez symbolikę i znaczenie dochodzimy do sedna - 10 października co roku w Polsce obchodzimy Święto Drzewa. Na świecie święto to ma swoją długoletnią tradycję. W 1872 rok, znawca i miłośnik przyrody, Julius Sterling Morton, ówczesny sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, zwrócił się do krajanów z prośbą by 10 kwietnia posadzili drzewo (w różnych krajach ta data jest inna). Inicjatywa sadzenia drzew spotkała się z aprobatą społeczeństwa i przerodziła w tradycję.

My również z tej okazji postanowiliśmy wspólnie z najmłodszymi leszczynianami posadzić drzewko. Odwiedziliśmy jedno z miejskich przedszkoli w Lesznie, w którym to dzieci mogły wysłuchać krótkiej pogadanki „Od nasionka do drzewa". Przedszkolaki podzieliły się swoimi obserwacjami wiedzą na temat drzew, ich przydatności, zastosowania i poszanowania przyrody. Po zajęciach kameralnych udaliśmy się na teren przylegający do przedszkola, gdzie wspólnymi siłami posadziliśmy jarzęby pospolite. Każda grupa nadała imię dla swojego drzewka i obiecała dbać o nie.

Jarzębina symbolizuję tęsknotę wrażliwość i miłość. Wierzymy, że drzewka te będą początkiem przygody z przyrodą i uwrażliwią tych młodych ludzi na potrzeby „Matki Natury"  

" Że dobrym być potrzeba i któż tego nie wie? Lecz dobry owoc rośnie nie na każdym drzewie"  (Mikołaj Rej)

Źródło:

Słownik symboli literackich. Wikipedia