Lista aktualności Lista aktualności

PRZYRODA JEST WIECZNA – JEŚLI JEST BEZPIECZNA

W minioną sobotę gościliśmy w kąciku edukacyjnym przy Nadleśnictwie wolontariuszy Fundacji Santander Regionu Leszno, którzy realizując program ekologiczny przekazali leśnikom 204 budki lęgowe dla ptaków.

Pięknie i profesjonalnie wykonane budki (typ A i B) są najczęściej zasiedlane przez takie ptaki jak: sikory, mazurki, wróble ,muchołówki, pleszki. Inicjatywa Fundacji jest niezwykle istotna
i pożyteczna dla lasów. Ptaki zdobywając pokarm czynią duże spustoszenie wśród owadów. Występując licznie na określonym terytorium potrafią znacznie zredukować gradacje owadów szkodliwych, które w ostatnim okresie coraz bardziej zagrażają naszym lasom. Odpowiednim rozmieszczeniem budek i ich zamontowaniem w terenie w najbliższym czasie zajmą się pracownicy Nadleśnictwa. Licznie przybyli wolontariusze wraz z rodzinami wykonali montaż listew mocujących budki.

Po pracy spędziliśmy czas przy ognisku na rozmowach o ekologii w lasach. Dużo pytań dotyczyło zagrożeń dla lasów wynikających z długotrwałego niedoboru wody i innych czynników biotycznych i abiotycznych. Uczestnicy spotkania otrzymali na zakończenie upominki w postaci materiałów edukacyjnych.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Szeremeta