Lista aktualności Lista aktualności

To nie byli prawdziwi zbieracze poroża

Zrzutami nazywamy poroże zrzucane co roku przez zwierzęta jeleniowate - jelenie, sarny i łosie.

 

Przez cały rok Straż Leśna Nadleśnictwa Karczma Borowa we współpracy z Państwową Strażą Łowiecką oraz Policją regularnie dokonuje patroli prewencyjnych po terenach Nadleśnictwa Karczma Borowa. Tego typu właśnie akcja miała miejsce w dniach 13-14 lutego br. Na gorącym uczynku zatrzymano 4 osoby, które poruszając się Quadami płoszyły chmary jeleni. Wystraszone zwierzęta, mamy tu na uwadze byki jeleni, uciekając, uderzały porożem o drzewa i gałęzie, tracąc je. Taki był właśnie cel i zamysł sprawców, którym zależało na zbiorze zrzutów.

Znalezione zrzuty należą do znalazcy, o ile zostały znalezione na terenie lasu gospodarczego. Pamiętajmy o zakazie wstępu na tereny rezerwatów przyrody czy upraw leśnych do 4 metrów wysokości oraz innych miejsc objętych zakazami wstępu (reguluje to ustawa o lasach). Nie zapominajmy także o etyce - pod żadnym pozorem nie należy niepokoić czy płoszyć zwierząt.

Dzięki działaniom i sprawnej akcji szybko udało się uniemożliwić dalszą jazdę, jak również ustalić dane osób mimo, że poruszały się nierejestrowanymi pojazdami.  W rezultacie za płoszenie zwierząt dwie osoby zostały ukarane wysokimi mandatami, natomiast dwóm kolejnym postawione dodatkowe zarzuty co zaskutkowało skierowaniem sprawy do sądu.

Problem quadów w lasach to temat całoroczny, który nasila się niestety w okresie grzybobrania i w sezonie poszukiwań zrzutów. Użytkownicy quadów, crossów lekceważą różnego rodzaje zakazy, chociażby:

 • poruszania się pojazdami mechanicznymi po terenach leśnych;
 • zakazu wstępu na uprawy do 4 m wysokości;
 • wstępu na tereny uznane za ostoje zwierzyny.

Jak widać płoszenie jeleni to „sposób” na zbiór poroża znany nie tylko w naszych lasach. Tragicznie dla zwierząt skończyła się podobna sytuacja, która miała miejsce w miejscowości Ścienne (woj. Zachodniopomorskie). Pod chmarą jeleni, spłoszonych przez zbieraczy poroża, zarwał się lód na jeziorze. Pomimo starań Państwowej Straży Pożarnej w Stargardzie, większość zwierząt utonęła.

Lasy Państwowe to dobro nas wszystkich. Każdy ma prawo korzystać z jego uroków i darów. Obowiązujące w lasach zakazy mają na celu chronić roślinność, zwierzęta i nas ludzi.

Pamiętajmy, iż w lesie obowiązuje między innymi:

 • całoroczny zakaz wjazdu pojazdami silnikowymi, motorowerów oraz pojazdów zaprzęgowych poza miejsce do tego wyznaczonym. To, że na ścieżce, drodze nie ma oznakowania, to nie jest informacja, iż zakaz ten w tym miejscu nie obowiązuje.
 • zakaz zaśmiecania;
 • zakaz niszczenia grzybni w tym także grzybów niejadalnych i trujących;
 • zakaz pozyskiwania żywicy lub soku z brzozy bez zgody zarządcy lasu;
 • zakaz puszczania psów luzem;
 • płoszenia, ścigania, chwytania i zabijania dziko żyjących zwierząt;
 • wybierania jaj i piskląt
 • hałasowania oraz używania sygnałów dźwiękowych

Każdy komu przyszedłby do głowy podbobny pomysł na zbieranie zrzutów i płoszenie zwierząt, niech pamieta, iż nie pozostanie bezkarny.