Lista aktualności Lista aktualności

Wiatr - niszczący żywioł

W przeciągu ostatnich kilku dni mocno wiało. Niestety prognozy nie są optymistyczne.

Orkany, które zaatakowały Europę to obszary niskiego ciśnienia, tzw. niże baryczne, powodujące ogromne wichury oraz intensywne opady deszczu i śniegu.
16 i 17 lutego nad Polską przechodził front z silnym wiatrem i opadami, związany z orkanem Dudley. W minioną sobotę, tj. 19 lutego, doświadczył nas orkan Eunice. Cechą charakterystyczną tegorocznych niżów jest to, że ciśnienie atmosferyczne jest w ich centrum bardzo niskie. Taka sytuacja wzmaga siłę orkanu: prędkość wiatru i intensywność zjawisk, co przekłada się na zniszczenia zarówno w lasach, jak i w infrastrukturze (linie wysokiego napięcia, zabudowania, itp.)

W naszym regionie szczególnie ucierpiało kilka nadleśnictw (Krotoszyn, Jarocin, Grodziec), gdzie wiatry połamały i wywróciły w każdym z nich po ponad 10 tysięcy m3 drewna. Miejscami doszło do kompletnego spustoszenia lasu, gdzie rozpościera się widok całych powierzchni wiatrołomów i wiatrowałów. W takich sytuacjach nadleśniczowie w miejscach najbardziej uszkodzonych, wprowadzają zakazy wstępu do lasu, by uniknąć ryzyka wypadków.

Zdjęcie przedstawia kolaż fotografii ukazujących szkody wyrządzone w lasach przez wichurę. Fot. pracownicy Nadleśnictwa Grodziec


Apelujemy o rozwagę i wyobraźnię. W tak wietrzną pogodę nie wybierajmy się na spacer do lasu, czy nawet parku miejskiego, odpuśćmy sobie na jakiś czas sporty, biegi, czy jazdę rowerową po ścieżkach w bezpośrednim sąsiedztwie lasu. Łamiące się konary, pnie, wywracające się z korzeniami całe drzewa lub też drzewa „zawieszone”, czyli oparte o inne drzewa, słupy, płoty stanowią realne zagrożenie  dla naszego zdrowia i życia.
Wiele dróg w lesie jest nieprzejezdnych. Utrudnia to przede wszystkim codzienną pracę nas leśników.
W wyniku właśnie tych wiatrów ucierpiała dosyć mocno nasza szkółka leśna Nowy Świat. Uszkodzeniu uległo ogrodzenie. Płot w dwóch miejscach został zniszczony przez powalone i łamiące się drzewa. Jest to na tyle poważna sprawa, iż w tej chwili ogrodzenie nie stanowi żadnej przeszkody dla zwierzyny płowej (jeleni, saren), czy też dzików, dla których siewy żołędzi, młode sadzonki różnych gatunków drzew produkowanych na szkółce stanowią prawdziwy rarytas. Obecność tych zwierząt na szkółce jest niepożądana i może spowodować poważne straty. Ponadto powalone drzewa uniemożliwiają dostęp do studni, niezbędnej do uruchomienia nowej pompowni służącej do podlewania kwater z młodymi drzewkami i zasiewami. Szkółka leśna to punkt strategiczny niezbędny podczas wiosennych i jesiennych odnowień i zalesień gruntów np. porolnych.  

Zdjecie przedstawia kolaż zniszczeń na szkóce leśnej Nowy Świat. fot. T. Girtler
Zniszczenia od wiatru na szkółce leśnej Nowy Świat fot. T. Girtler

Jeden z naszych pomników przyrody, ponad 300 letni dąb szypułkowy w leśnictwie Długie Stare również został pokonany przez żywioł.

Po więcej informacji na ten temat zapraszamy na leszno 24.

Dąb szypułkowy - pomnik przyrody przed obaleniem przez wiatr leśnictwo Długie Stare. fot. J. Girtler