Lista aktualności Lista aktualności

Widzisz pożar lasu? Reaguj!

Lato sprzyja pożarom lasów, dlatego warto wiedzieć, co należy robić, gdy ujrzymy ogień. Udzielamy parę cennych wskazówek.

Pożar lasu to jedna z najgroźniejszych klęsk żywiołowych. Największe nasilenie pożarów na terenach leśnych obserwuje się w okresie od wczesnej wiosny do schyłku okresu wakacyjnego. Groźne pożary występują w miesiącach letnich, zwłaszcza podczas długich okresów bez opadów  deszczu, z wysokimi temperaturami powietrza i silnymi podmuchami wiatrów. Dlatego właśnie teraz powinniśmy być czujni wybierając się do lasu i chcąc spędzić w nim czas, np. organizując wycieczkę do lasu.

Zagrożenie pożarowe ustalane jest codziennie (od 1 marca, po ustąpieniu pokrywy śnieżnej, do dnia 30 września) na godzinę 9:00 i 13:00 przez Instytut Badawczy Leśnictwa. Nadleśnictwo Karczma Borowa leży w strefie 9_D

 

Tu sprawdzisz aktualne zagrożenie!

 

A co powinniśmy robić, gdy zauważymy w lesie ogień? Przede wszystkim zachowajmy spokój i starajmy się działać racjonalnie.

- Należy zaalarmować osoby będące w strefie zagrożenia oraz niezwłocznie zawiadomić właściwe służby ratownicze - numery telefonów alarmowych są bezpłatne i czynne całodobowo, to jest poprzez numer 998 najbliższą Państwową Straż Pożarną lub poprzez jednolity Europejski Numer Alarmowy 112. W zgłoszeniu należy podać możliwie najdokładniej gdzie się pali, co się pali i ile się pali (np.: pali się ściółka w starszym lesie iglastym koło parkingu przy drodze asfaltowej za miejscowością X w stronę wsi Y, można wskazać punkt charakterystyczny otoczenia, jeśli jest taka możliwość, to również pozycję GPS. Poinformujmy, czy występuje zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego, czy nie widać innych zagrożeń. Podajemy swoje nazwisko i imię oraz numer telefonu jako powiadamiającego o pożarze. Nie odkładamy telefonu do czasu uzyskania potwierdzenia zgłoszenia przez dyspozytora, być może zajdzie potrzeba udzielenia dodatkowych informacji. Oczywiście należy wykonywać polecenia przekazywane przez dyspozytora lub służbę dyżurną. 

 

Las płonie szybko, ale rośnie powoli.