Lista aktualności Lista aktualności

Wielkopolskie góry

Przyroda

Chociaż w naszym regionie próżno szukać czy gór czy też morza, to jednak zarówno krajobraz jak i przyroda Wielkopolski są niezwykle zróżnicowane i bogate. Czasami wystarczy przejechać kilkanaście kilometrów, aby znaleźć się w zupełnie innym otoczeniu. Symbolem Wielkopolski są liczne jeziora, których liczba niewiele ustępuje mazurskim. Na obszarze naszego Nadleśnictwa znajduje się kilkanaście zbiorników wodnych, są to zarówno jeziora naturalne, jak i sztuczne zbiorniki retencyjne i stawy. Zbiorniki wodne rozmieszczone są nierównomiernie, większość jezior znajduje się w północnej części Nadleśnictwa, gdzie obejmuje ono fragment Pojezierza Krzywińskiego. Między Osieczną, a Wonieściem utworzono z pięciu jezior Pojezierza Krzywińskiego (Wonieść, Jezierzyckie, Wojnowickie, Witosławskie i Drzeczkowskie) zbiornik retencyjny Wonieść. Zbiornik ten stał się miejscem bytowania licznej awifauny, czyli ogółu licznych gatunków ptaków zamieszkujących ten obszar, co stało się głównym powodem powołania w tym miejscu obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 Zbiornik Wonieść PLB300005.

Ach te „góry”

Wbrew powszechnej opinii Wielkopolska nie jest wcale płaska! Choć sporą część zajmują wykorzystywane rolniczo równiny, to zarówno na północy regionu występują spore wzgórza i pagórki. Podobnie jest na terenie naszego Nadleśnictwa. Są miejsca naprawdę pagórkowate, pofałdowane, gdzie wzniesienia przeplatają się z obniżeniami terenu. Istny raj dla wymagających sportowców uprawiających biegi, jazdę rowerową czy nordic walking. Na terenie leśnictwa Karczma Borowa znajduje się najwyższe wniesienie, które mierzy 149 m.n.p.m.

Biegi górskie w Wielkopolsce

To właśnie dzięki różnorodnemu ukształtowaniu terenu Stowarzyszenie Leszczyńskich Maratończyków i Sympatyków Biegania „Maraton Leszno” kilkanaście lat temu przy współpracy z Nadleśnictwem Karczma Borowa na terenie leśnictwa Karczma Borowa wyznaczyło trasę tak zwanego Biegu Górskiego. Została ona oznakowana charakterystycznym symbolem, który do dziś, pomimo naturalnego cyklu życia lasu, jego przebudowie można odnaleźć na drzewach.

Pierwotne oznakowanie trasy Biegu Górskiego fot. J. Girtler

Do dnia dzisiejszego pierwotny przebieg trasy nie raz zmieniał swój wygląd. W tej chwili organizatorzy właściwie co roku w nieznacznym stopniu modyfikują go, dostosowując do panujących warunków. Bieg Górski Leszno-Grzybowo odbywa się bowiem w lutym. A z pogodą bywa wówczas różnie. Od śniegu, mrozu, po deszcz, błoto lub też piękną, słoneczną, ciepłą aurę.

Już niedługo, bo 26 lutego wystartuje XII edycja Biegu Górskiego. Przewyższenia na trasie biegu sięgają około 210 m. Najdłuższy podbieg tak zwany „KILER” ma długość 600 m. Trasa jest zaplanowana tak, że trudno szukać tu płaskich odcinków. Po prostu ich nie ma! Startujemy o 11:00 z miejsca postoju pojazdów przy drodze z Leszna na Osieczną.

Ukształtowanie terenu tegorocznej trasy Biegu Górskiego ryc. facebook Bieg Górski

Góry na medal

Pomysłowość i inwencja twórcza organizatorów jest na prawdę niesamowita. Dowodem na to są medale, każdego roku inne, niepowtarzalne. W tym roku opatrzone będą wizerunkiem jedynego żółwia żyjącego naturalnie na terenie Wielkopolski. Ba! Na terenie Nadleśnictw Karczma Borowa! Ten gad to żółw błotny, dla którego 1974 roku został utworzony rezerwat. Serdecznie dziękujemy organizatorom za docenienie walorów przyrodniczych naszych lasów. Pomimo, że żółw widnieje na medalu to tempo zawodów na pewno żówie nie będzie! Medale są warte tego, by wziąć udział w Biegu Górskim. Pomimo, że zapisy internetowe zostały już zamknięte, nadal jeszcze można wziąć udział. W dniu biegu możliwe będą zpisy w biurze zawodów.

Tegoroczny wzór medalu z wizerunkiem Żółwia błotnego - ryc. Bieg Górski

 

Po więcej informacji, zdjeć i relacji z wydarzeń zapraszamy na stronę facebook Bieg Górski

Czy traktujemy sport rekreacyjnie, czy uprawiamy go wyczynowo las to odpowiednie miejsce do dbania o naszą kondycję. Wszystkich serdecznie zapraszamy do „sportowego” lasu.

Życzymy powodzenia w zdobywaniu kolejnych sukcesów i pokonywania przede wszystkim własnych słabości!