Lista aktualności Lista aktualności

Wiosna w trzech odsłonach – rośliny

Trudno sobie to wyobrazić, ale jeszcze 1000 lat temu większość Wielkopolski pokrywała puszcza

W kolejnych wiekach na skutek melioracji, karczowania lasów, osuszania mokradeł nasza kraina stała się obszarem wybitnie rolniczym. Z dawnej puszczy pozostały mniejsze kompleksy leśne, które w większości są znacznie przekształcone przez człowieka. Leśnicy starają się robić wszystko co tylko możliwe, by przywrócić ekosystemy zbliżone do naturalnych i tym samym ograniczyć zmiany wprowadzone przez ludzi. Dzięki temu miłośnicy lasu mają możliwość obserwowania dzikiej przyrody , a najlepsza ku temu pora to właśnie wiosna.

O żadnej porze roku nie dzieje się w lesie tyle, co właśnie wiosną. Można to nazwać „ eksplozją życia”. Spacerując po lesie liściastym takim jak dąbrowa, czy grąd spotykamy się z tzw. Aspektem wiosennym. W kwietnio dno lasu pokrywa się dywanem kolorowych kwiatów takich jak: przylaszczka, kokorycz, ziarnopłon wiosenny, zawilec żółty, zawilec gajowy, czy złoć żółta. Te małe rośliny runa leśnego śpieszą się wykiełkować i zakwitnąć, zanim korony drzew pokryją się listowiem i ogranicza dopływ promieni słonecznych.

Kwitną nie tylko te maluchy w dnie lasu. Drzewa i krzewy zabrały się również za produkcje kwiatów. Modrzew, jak przystało na prawdziwe drzewo iglaste wytwarza dwa rodzaje kwiatostanów – niepozorne, żółte męskie oraz pięknie różowe żeńskie.

Kolejne ciekawe zjawisko można zaobserwować w borach sosnowych. W ciepłe wiosenne popołudnie słychać w koronach drzew ciche, niepozorne trzaski. To pod wpływem słońca otwierają się łuski szyszek sosnowych, a tysiące nasion wyposażonych w specjalne skrzydełka fruną w świat. Jeśli nasiono upadnie na odpowiedni grunt, wyrośnie z niego siewka, a w przyszłości być może dorodne drzewo.

Serdecznie zapraszamy do lasu. Zachęcamy do ciekawych obserwacji dzikiej przyrody wiosną.