Lista aktualności Lista aktualności

Wiosna w trzech odsłonach – zwierzęta

Co wiosną dzieje się w świecie zwierząt leśnych?

       Wchodząc w kwietniu do lasu usłyszymy przede wszystkim niesamowitą kakofonię dźwięków wydawanych przez ptaki. Intensywnie śpiewają zarówno te, które u nas zimowały np.: sikory, kowalik, kos czy mysikrólik, jak i te które wróciły z ciepłych krajów, to może być drozd śpiewak, wilga, szpak czy zięba. Zapewne usłyszymy dźwięk przypominający terkot karabinu maszynowego. To dzięcioł duży bębni w specjalnie wyszukany przez siebie suche konary dębowe lub sosnowe. Uderza przy tym kilkanaście razy na sekundę.

fot. J.Girtler

fot. T. Girtler
      Przejawem wiosny są uwijające się żwawo mrówki, które po zimie musza dokonać napraw w swoich mrowiskach. Kopce mrówek niszczone są przez dziki, które zima zagrzebują się w tych mrowiskach, aby się ogrzać, ale także przez dzięcioły zielone. To one żywią się zima mrówkami. O tej porze roku jest to ich główny pokarm. W kwietniu niektóre ptaki kończą wysiadywanie jaj. Nasz największy drapieżnik bielik wysiaduje jaja już od lutego. Również kruki doczekały się już potomstwa. W kwietniu uaktywniają się nasze gady. Żółw błotny, którego ostoja znajduje się na terenie Nadleśnictwa Karczma Borowa, właśnie wychodzi z bagienek leśnych. Pojawia się zaskroniec zwyczajny, żmija zygzakowata, jaszczurka zwinka. Wychodzą one z ukrycia i wygrzewają się w promieniach wiosennego słońca. To zwierzęta zmiennocieplne, których aktywność rośnie wraz z temperaturą otoczenia.

fot. T. Girtler - zaskroniec

fot. T. Girtler - jaszczurka zwinka


     Marzec i kwiecień to czas, kiedy w lesie można spotkać „poszukiwaczy skarbów”. W tym okresie właśnie samce jeleni i danieli zaczynają zrzucać poroże. Wzrost, rozwój oraz zrzucanie poroża związane są z poziomem testosteronu w organizmach tych zwierząt. W przeciwieństwie do zwierząt, które posiadają rogi: żubry, muflony, właśnie jelenie, sarny, daniele zrzucają poroże. W ich miejsce powstaje nowe, większe, bardziej okazałe. Zrzucane poroże, czyli tzw. Zrzuty można zbierać. Są one własnością znalazcy. Wykorzystuje się je do wyrabiania różnorakich przedmiotów np. biżuterii, ozdób, rękojeści noży, czy elementów mebli.

fot. J.Girtler- zrzut jelenia

Zapraszamy na kolejną część cyklu "Wiosna w trzech odsłonach", będzie ona poświęcona pracy leśnika.