Lista aktualności Lista aktualności

Wysokie zagrożenie pożarami w lasach

Fala upałów przetacza się przez Europę.

Prażące słońce i żar lejący się z nieba to idealna pogoda na wakacyjne miesiące. W ostatnim okresie nie trzeba było wcale wyjeżdżać za granicę do Chorwacji, Hiszpanii, czy Egiptu, aby zaznać tropikalnych warunków klimatycznych.

Nie wszyscy jednak cieszą się z obecnej sytuacji. Rolnicy, sadownicy i leśnicy z utęsknieniem wypatrują na niebie burzowych chmur. Panujące już dłuższy czas wysokie temperatury i sucha sprzyjają powstawaniu pożarów.

Polskie lasy należą do potencjalnie mocno zagrożonych pożarami ze względu na skład gatunkowy, wiek a także zachodzące zmiany klimatyczne. Jednak konsekwentnie budowany od czasu tragicznych pożarów z początku lat 90. system ppoż. w Lasach Państwowych jest dziś bardzo nowoczesny, działa znakomicie i tak dramatyczne pożary, o jakich dziś słyszymy w innych krajach, jak Grecja czy Szwecja praktycznie są wykluczone. Płoną lasy na południu Ukrainy, na Łotwie i w Finlandii.

Warto przypomnieć, że już od połowy marca leśnicy pełnią dyżury przeciwpożarowe, ponieważ to przełom zimy i wiosny należy do jedynych z najbardziej niebezpiecznych w ciągu roku.

Niestety, jak wynika z raportu opracowanego przez Wydział Ochrony Lasu DGLP, główną przyczyną pożarów lasu jest ludzka nierozwaga. Ponad 90% pożarów powstaje w wyniku nieświadomej lub świadomej działalności ludzkiej.

Na terenie Nadleśnictwa Karczma Borowa od początku marca odnotowano dwa pożary. W obu przypadkach powstały one przy udziale ludzi.  Na szczęście oba przypadki zostały wykryte dość wcześnie, co ułatwiło akcję gaśniczą i zminimalizowało straty.

  • Na terenie leśnictwa Książęcy Las pożar wybuchł 29 marca. Spłonął 1 ar lasu. Nie było potrzeby wzywania jednostek Straży Pożarnej. Straż leśna wyposażona w moduł przeciwpożarowy dysponujący 400 litrami wody i środkiem pianotwórczym uporała się z zagrożeniem. Przyczyną pożaru był niedopałek papierosa.
  • Leśnictwo Nowy Świat odnotowało pożar 8 sierpnia. Również w tym przypadku spłonął na szczęście niewielki fragment lasu - 1 ar. W akcji uczestniczyły dwa wozy Państwowej Straży Pożarnej

W ostatnim czasie odnotowano na naszym terenie 3 ( najwyższy stopień zagrożenia pożarowego). Wilgotność ścioły w godzinach popołudniowych wynosiła poniżej 10%. Mimo to nie został wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu. Jest to niejako celowe działanie ze strony nadleśnictwa, które nie zapobiegnie celowym podpaleniom lasu, a jedynie może ograniczyć ilość osób mogących w porę powiadomić o wykrytym pożarze. Każdy kto podczas pobytu w lesie dostrzeże niepokojąca sytuację, pożar lub niebezpieczeństwo jego powstania powinien zawiadomić straż pożarną, leśników lub policję. Przypominamy numer telefonu alarmowego 112 oraz straży pożarnej -  998. 

Informacje na temat zagrożenia pożarowego w lasach na terenie niemal całego kraju można śledzić na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa. Od kwietnia do końca października dwa razy dziennie jest podawana aktualna informacja na temat zagrożenia pożarami.

Służby leśne oraz strażacy apelują do wszystkich o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania w lesie i w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Las płonie szybko, rośnie niestety bardzo długo, ponad 100 lat.