Lista aktualności Lista aktualności

Z mapą się nie zgubisz !

Większość z nas lubi spacerować po lesie

zbierać grzyby lub po prostu wędrować pomiędzy drzewami i rozkoszować się krajobrazem. Nie każdy jednak wie, co zrobić kiedy zdarzy mu się zboczyć z utartego szlaku.

Co zrobić, by nie zgubić się w lesie?

Zanim wyruszysz!

Przed wyruszeniem do lasu – nie ważne, czy na kilkugodzinny trekking, czy krótki spacer z psem – zawsze powiadom rodzinę, znajomych lub pracowników obiektu, w którym aktualnie nocujesz. Zostaw im swój numer telefonu i wskaż obszar, w zasięgu którego będziesz się poruszał.

Mapa – papierowa i mobilna

Trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek wycieczkę bez mapy. Dobrym dodatkiem do mapy jest oczywiście kompas. Te dwa akcesoria pomogą nam zorientować się w terenie i określić położenie samochodu, hotelu czy schroniska. Odpowiednia mapa do wędrówki po lesie to taka, na której zaznaczone są numery leśnych oddziałów. Nie jest trudno ją zdobyć.

W naszym nadleśnictwie bezpłatnie można nabyć papierową wersję mapy leśno-turystycznej Nadleśnictwa Karczma Borowa.  Prócz numerów oddziałów zaznaczone są na niej leśniczówki, pomniki przyrody, rezerwaty, szlaki turystyczne, zabytki i obiekty kultury, drogi i dukty komunikacyjne i wiele innych cennych dla turysty wiadomości, a na odwrocie wiele ciekawostek i informacji. W posiadanie mapy leśnej można wejść nie wychodząc z domu. Potrzebny nam jest do tego np. telefon oraz portal internetowy Bank Danych o Lesie.

Kliknij i sprawdż

Znajdują się tu m.in. dokładne mapy lasów bez względu na formę własności. Można ściągnąć potrzebne dane na urządzenie mobilne, np. telefon, tablet.  Nie rezygnujmy z map papierowych, ponieważ różnie to bywa w lesie z zasięgiem lub mocą sygnału. Poza mapami branżowymi użytkownik aplikacji ma możliwość wyświetlenia np. mapy topograficznej lub ortofotomapy lotniczej/satelitarnej, a także map z zewnętrznym serwisie WMS. Mapy możemy pobrać i korzystać z nich offline. Funkcja ta umożliwia korzystanie z map nadleśnictw oraz parków narodowych. Aplikacja wyposażona jest dodatkowo w szereg przydatnych w terenie funkcji: zapis punktu z lokalizatora GPS lub ze wskazania na mapie, zapis trasy oraz prostą nawigację do wskazanego punktu.

 

Leśne drogowskazy

Las podzielony jest na prostokąty, czyli oddziały. Ich granicami są bezdrzewne pasy – linie podziału powierzchniowego. Każdy oddział ma swój numer zapisany na betonowym, kamiennym lub drewnianym słupku. Takie rozwiązanie ułatwia prace leśne, a dla turystów czyni las bardziej dostępnym. Łatwiej się w nim zorientować. Koniecznie prześledźcie poniższą grafikę.

 

A gdy się jednak zgubisz?

Przed wyprawą zapisz sobie w swoim urządzeniu numer do miejscowego leśniczego (znajdziesz go na stronie https://karczmaborowa.poznan.lasy.gov.pl/lesnictwa). Jednak by ci pomógł, musisz określić miejsce pobytu – słupek oddziałowy z numerami na ścianach.   

Mapa leśno-turystyczna Nadlesnictwa Karczma Borowa do pobrania poniżej