Lista aktualności Lista aktualności

Zapach grudniowego lasu

Widok lecącej pary z ust, zaczerwienionych policzków i nosa

niezliczone ilości warstw ubrań, które trzeba na siebie nałożyć wychodząc do pracy w lesie, krótkie dni, słońce zawieszone nisko nad widnokręgiem to objawy zimy, nie zaś przejścia na ciemna stronę mocy. Pomimo, że zimowe i letnie, czyste powietrze nie zawiera innych składników, nasz nos odczuwa je inaczej. Będąc w lesie latem wyczujemy więcej aromatów niż w mroźny dzień. Po części ze względu na mnogość kwitnących roślin, ale również ze względu na to, że ciepłe i wilgotne powietrze sprzyja rozpraszaniu zapachów, a receptory w naszych nosach łatwiej je odbierają.

Grudzień pachnie „choinką”

Prawdziwa z lasu jest naturalna, ekologiczna, ulega naturalnemu rozkładowi, tańsza niż sztuczna szczególnie kupiona w nadleśnictwach, a dodatkowo wydziela zdrowotne olejki eteryczne. Choinkę z korzeniami kupioną w doniczce po Świętach Bożego Narodzenia można posadzić w ogrodzie. Zgodnie z ludowymi wierzeniami zieleń świerku, bo on jest najczęściej wybierany do naszych domów, niesie ze sobą nadzieję i zapowiada wszelką pomyślność i sukces w Nowym Roku. Przyjemnie jest mieć, przystroić i patrzeć później na żywe drzewko. Szkoły i przedszkola co roku zgłaszają się po świerki do nadleśnictwa. Od najmłodszych lat zaszczepiają w dzieciach świadomość tego co naturalne i dobre. Innym naturalnym akcentem świątecznego okresu jest jemioła, która można kupić na bazarze, znaleźć  pośród gałęzi na zrębie.

Astronomiczna zima

Powitamy ją 21 grudnia. Jest to okres dość ciężki dla naszych leśnych mieszkańców. Zaczyna się sezon dokarmiania ptaków. Na drzewach rozwieszana jest karma w postaci zatopionych w tłuszczu różnych nasion, do karmników wykładane np.: nasiona słonecznika, orzeszków ziemnych, łój, smalec, słoninka, kukurydza, owoce (plasterki jabłek, bananów, winogrona), mrożone owoce czarnego bzu, jarzębiny porzeczek, jagód, aronii.

Gdy rozpoczniemy dokarmianie, musimy to robić regularnie przez całą zimę.

Naszych skrzydlatych przyjaciół nie należy dokarmiać resztkami ze stołów. Ogrom przypraw i soli w nich zawartych może najzwyczajniej zaszkodzić ptakom.

Karmnik powinien posiadać dość duży dach, chroniący przed opadami i wilgocią. Regularnie powinniśmy czyścić karmnik z niezjedzonych resztek i odchodów ptaków.

 

I dzik też zwierzę

Z czasem, gdy pokrywa śnieżna będzie na prawdę gruba również i większe zwierzęta będą potrzebowały naszej pomocy. Zapach siana w paśniku, buraków, kukurydzy, marchewki wykładanych na karmiskach na pewno skusi nie jednego jelenia, dzika, daniela czy sarnę do odwiedzenia tych osobliwych „stołówek”.  Warzywa i owoce uzupełniają niedostatek wody w organizmach zwierząt w trakcie surowych zim.

Zgodnie z wierzeniami ludowymi spotykanymi w wielu podaniach, legendach czy tradycjach o północy w Wigilie zwierzęta mówią ludzkim głosem. I jestem przekonana, ze na pewno nam podziękują za pomoc, w czasie gdy my będziemy siedzieć przy suto zastawionym stole, a one przy pełnych karmnikach i pasnikach.

Życzenia dla wszystkich

Grudzień to miesiąc, w którym możemy delektować się aromatem i smakiem wigilijnych potraw takich jak: barszcz z uszkami, pierogi z kapusta i grzybami, karp, pachnący kompot z suszu czy piernik wypiekany według sprawdzonego od pokoleń przepisu. To jednocześnie okres, w którym każdy przyspiesza, by zdążyć z porządkami, z zakupami oraz z prezentami, by na końcu móc cieszyć się ze wspólnie spędzonych chwil i podziękować za wszelkie dobre rzeczy, które przyniósł nam mijający rok.

 

                                            ZDROWYCH I SPOKOJNYCH ŚWIAT BOŻEGO NARODZENIA.

NIECHAJ W WASZYCH SERCACH I RODZINACH ZAPANUJE PRAWDZIWA RADOŚĆ I POKÓJ. NIECH  BĘDZIE TO CZAS NARODZIN NOWYCH NADZIEI I MARZEŃ, A NOWY ROK BĘDZIE ZAPOWIEDZIĄ WSZELKIEJ POMYSLNOŚC I  SUKCESÓW.