Lista aktualności Lista aktualności

Zapach jesieni

W szkołach rozbrzmiał już pierwszy dzwonek, korytarze zapełniły się uczniami. Nauczyciele z naładowanymi akumulatorami na kolejny rok szkolny podążają do swoich klas.

A co takiego dzieje się w lesie?

Mimo, że przez większość miesiąca trwa jeszcze kalendarzowe lato to aura za oknem jest już dalece jesienna. Dzień zdecydowanie skrócił się. Przez okno mojej kuchni mogę oglądać wschód słońca popijając poranną kawę. Gruba mgła spowija pola i łąki. Termometr za oknem przypomina, aby zabrać ze sobą cieplejszy sweter. I nawet jeśli w ciągu dnia słońce przygrzewa, to nie da się ukryć, że lato już za nami. Las zaczyna zmieniać pomału szatę. Na złocisty kolor przebarwiają się paprocie, z drzew natomiast najszybciej zmieniają kolor liście brzozy. Niczym młoda dziewczyna, jarzębina przystroiła się w czerwone korale, brakuje jej już tylko wstążek we włosach. Można powiedzieć, że zrobiło się owocowo. Leśne krzewy takie jak dzika róża, bez czarny, dereń świdwa, głogi, kruszyna pospolita, szakłak, śliwa tarnina uginają sie od owoców i zachęcają do zbierania, nie tylko przez ptaki, ale również przez smakoszy różnego rodzaju przetworów i nalewek.

We wrześniu dojrzewają owoce między innymi takich drzew jak: dęby, graby, buki, klony i lipy.

Obniżając wzrok

Wrzesień dzięki swojej specyficznej pogodzie tj. deszczowym nocą, mglistym porankom oraz  dość ciepłym i słonecznym dniom sprawia, że nasze grzybowe kosze potrafią zapełnić się dość szybko. Borowiki, podgrzybki, kozaki, kurki, opieńki czy gąski - to te grzyby możemy zbierać we wrześniu w naszych lasach. 

Owady coraz mniej liczne i co raz bardziej ospałe wykazują aktywność jedynie w bardziej słoneczne dni, tak jak np. czynią to żyjące gromadnie kowale.


I pomimo, że jednych owadów ubywa to komary, za którymi nikt nie przepada, przeprowadziły drugi atak. W lesie obsiadają chmarami i kąsają przy każdej okazji, w domach natomiast pomimo zamontowanych moskitier przedostają się i gdy tylko człowiek szykuje się do snu, wychodzą z ciemności.

W świecie zwierząt

Następuje wymiana ptasich podróżników. Jedne ptaki szykują się w dalekie podróże takie jak bociany, czaple, żurawie, kormorany, kaczki, gęsi, gołębie grzywacze, siniaki, szpaki, drapieżniki (kanie, trzmielojad, orlik krzykliwe. Inne ptaki przylecą prędzej czy później z dalekiej północy i spędzą u nas zimę np. myszołowy, sokoły wędrowne, jemiołuszki, gile.

Wrzesień dla wielu kojarzy się bardzo mocno z okresem godowym jeleni. To w tym czasie, gdy temperatura spada, a poziom testosteronu u byków rośnie, las zaczyna rozbrzmiewać donośnym porykiwaniem. Odgłosy samców niosą się na odległość kilku kilometrów. W tym czasie jelenie bardziej skupione są na sobie. Stadne byki pilnują łań, odganiają rywali lub toczą z nimi pojedynki, dlatego też mniej czujne, mogą nie od razu zauważyć obecność obserwujących je ludzi. Trzeba jednak uważać, ponieważ możemy być nieopatrznie wzięci za potencjalnego rywala. Taki rozjuszony i nabuzowany byk może nam napędzić niezłego stracha.

Fot. D. Nicpoń

„ Wrześniowa słota, miarka deszczu, korzec błota.”

Dookoła czuć już jesień. Zbliża się ona wielkimi krokami.