Lista aktualności Lista aktualności

Zima tuż, tuż

Astronomiczna zima już niedługo

Grudzień to miesiąc, w którym następuje przesilenie zimowe. 22 grudnia (w niektórych latach 21 grudnia) rozpoczyna się astronomiczna zima. Przesilenie na półkuli północnej wyznacza najkrótszy dzień w roku, analogicznie na półkuli południowej w tym samym czasie jest to najdłuższy dzień w roku. Miesiąc ten jest zatem dla nas najciemniejszym w całym roku. Krótkie dni, słońce nisko zawieszone nad widnokręgiem, regularne nocne przymrozki, obniżanie się temperatury, opady deszczu ze śniegiem, aż w końcu śniegu to oznaki zimy.

Mieszkańcy lasu są już na nią przygotowani. Świat zwierząt reprezentowany jest w tym czasie najliczniej przez ptaki. To brak pokarmu, a nie mróz powoduje, że ptaki przemieszczają się na południe. Służby leśne, jak i osoby prywatne rozpoczynają sezon dokarmiania. Karma dla ptaków w postaci zatopionych w tłuszczu nasion różnych roślin wywieszana jest zarówno na skraju, jak i w głębi lasu.

Dla małych i dużych miłośników ptaków kilka zasad dokarmiania:

• Gdy rozpoczniemy dokarmianie, musimy to robić regularnie przez całą zimę

• Naszych skrzydlatych przyjaciół nie należy dokarmiać resztkami ze stołów. Ogrom przypraw i soli w nich zawartych może najzwyczajniej zaszkodzić ptakom.

• Pokarm powinien być zawsze świeży, nie może być zepsuty.

• Karmnik powinien posiadać dość duży dach, chroniący przed opadami i wilgocią

• Regularnie powinniśmy czyścić karmnik z niezjedzonych resztek i odchodów ptaków