Asset Publisher Asset Publisher

Leśny detektyw

Tropem i śladem - czyli co robi borsuk zimą?

Niestety aura za oknem wcale nie zimowa. Ferie w województwie Wielkopolski trwają już od kilku dni. Na nartach, czy sankach niestety nie pojeździmy, ale na spacer do lasu zawsze można się wybrać. Temperatura w nocy spada poniżej 0, a w ciągu dnia, słońce przygrzewa i robi się całkiem ciepło. Gdyby ziemię okrywała biała pierzyna, możnaby było poszukać tropów i śladów na śniegu. Nic jednak straconego. W ciągu dnia wierzchnia wartwa ziemi rozmarza, a w nocy wszystkie odciśniete w niej sarnie racice, lisie poduszki,czy borucze pazury zastygają, jak odlane formy. 

Dzięki temu możemy pobawić się w detektywów. Różnorodne tropy zwierząt świadczą o ich aktywności. Możemy je obserwować, opisać, sfotografować i spróbować dopasować do właściciela.

Do rozpoznania właściciela tropów pomocny nam będzie klucz do rozpoznawania tropów zwierząt "Czyj to trop?"

Klucz do rozpoznawania tropów zwierząt (CILP)

 

Poniżej przedsatwiamy kilka tropów odbitych w śniegu, które udało nam się rozpoznać 

Jeleń szlachetny. Jego tropy maja owalny zarys, przypominają łuki. Mają około 8,5 cm długości i 7cm szerokości. Szpile jelenia wyrastają wyżej niż szpile dzika. Ich odcisk widoczny jest tylko na bardzo miękkim podłożu lub gdy jeleń porusza się galopem.

Trop jelenia (fot. J. Girtler)

Młody daniel, którego tylnie badyle zostawiły odciski na śniegu również pokusił się o smakołyki. W pośpiechu zbliżał się do karmiska. Świadczą o tym odbite szpile.

Trop daniela (fot. J.Girtler)

Dzik, którego trop charakteryzuje się szeroko rozstawionymi, długimi i ostrymi szpilami i otwartymi racicami (przypominają literę V) chętnie odwiedza tego typu miejsca. Zbuchtowany teren nie pozostawia wątpliwości, kto tu był.

Zbuchtowany przez dziki las(fot. J.Girtler)

Trop dzika

                                                                             Fot. K.Waryszak

Jesienią i zima lisy prowadza koczowniczy tryb życia. Przeczesują zakamarki lasu w poszukiwaniu pokarmu.

Trop lisa (fot. J. Girtler)

Trop borsuka. Borsuki żyjące w północnej i północno-zachodniej Europie, aby przetrwać trudne warunki w zimie, zapadają w sen. U nas nie jest dla nich najwyraźniej, aż tak zimno.

Trop borsuka (Fot. W. Daroszewski)

Na leśnych duktach spotkać można również ślady naszych domowych przyjaciół. Koty, jak to one, chodzą własnymi ścieżkami. Zarówno koty, jak i zdziczałe psy stanowią jednak zagrożenie dla leśnych zwierząt.

 

 

Trop leśniczego, który bez względu na porę roku i warunki atmosferyczne pracuje i nadzoruje teren swojego leśnictwa. Zima jest okresem intensywnej pracy. Pozyskanie i zrywka drewna idą "pełną parą".

   

 

 

Klucz do rozpoznawania tropów zwierząt (Centrum Informacyjne Lasów Państwowych)

 

Zachęcamy do pobrania klucza do rozpoznawania zwierząt leśnych "CZYJ TO TROP", a następnie do wyruszenia na wycieczkę do lasu, połaczoną w rozpoznawanie ich.

 

W załączeniu również karta pracy dla najmłodszych

 

Karta pracy - tropy