Asset Publisher Asset Publisher

Chodź sie przytul - płazie gody

Żadne porządne bajorko nie może obyć się bez płazów.

Suchy staw na szkółce leśnej w Nowym Świecie w ostatnim czasie przez sporą liczbę dni z opadami, o dziwo, nabrał wody i zaczął spełniać funkcje przyrodnicze. By się napić przylatują do niego ptaki, przychodzą lisy. A ostatnio spotkaliśmy tam także ropuchy.

Staw na szkółce Nowy Świat (fot. J.Girtler)


Ropuchy to prawdziwe bajorkowe arystokratki. Niby podobne do żab, ale jednak inne. Ropuchy i żaby to spokrewnione ze sobą płazy bezogonowe. Nie skaczą jak żaby, tylko dumnie kroczą. Skaczą rzadko, raczej tylko w chwili zagrożenia. Wtedy stają na wyprostowanych nogach, nadymają się jak balon i pokazują, jakie są duże i groźne, no i jak trudno będzie je połknąć. Skóra ropuch pokryta jest bruzdami, w których kryją się gruczoły jadowe, odstraszające wszystkich naturalnych wrogów. Przekonał się o tym nasz terier, który, jak to pies myśliwski, próbował ją pochwycić. Jakież było zaskoczenie naszej suczki, której piana zaczęła cieknąc z pyska, a ona sama wyglądała jakby język chciała wytrzeć w ziemię.
Żaby w przeciwieństwie do ropuch mają gładką, łatwo przepuszczalną dla wody skórę i mogą przebywać zarówno w środowisku wodnym, jak i lądowym. Mają długie skoczne nogi.


Wszystkie płazy w Polsce znajdują się pod ochroną gatunkową


Bufo bufo, czyi ropucha szara  to największa polska ropucha. Samice osiągają 15 cm długości, samce są mniejsze. Ciało ropuchy jest krępe i szerokie i -  inaczej niż u innych płazów - szorstkie, bo pokryte licznymi brodawkami. Gruczoły przyuszne, wydzielające jad (podobnie jak u salamandry) są duże i dobrze widoczne. Dorosłe ropuchy są bardzo żarłoczne.

Para ropuch podczas godów (fot. T. Girtler)


Bardzo ciepły w tym roku luty, sprawił, że szybciej niż zwykle z zimowego odrętwienia zaczęły wybudzać się nasze krajów gatunki płazów. Tak to u nich jest, że niektóre od razu przystępują do godów. Wszystko oczywiście uzależnione jest od temperatury. Okres składania jaj zależy od temperatury wody. Gdy jest ona zbyt niska, składanie jaj przerywane jest na kilka, kilkanaście dni. Zimno nie przeszkadza w rozwoju złożonego skrzeku. Podczas godów samce ropuchy są agresywne i mogą atakować nawet inne gatunki. Samica składa jaja o postaci długich, podwójnych sznurów, które rozwiesza wśród roślin. Pojedynczy sznur może mieć długość nawet 5 metrów. Gdy młode ropuchy po przeobrażeniu wychodzą z wody, wiele z nich ginie pożeranych przez ptaki, a nawet pająki. Wiele jest także rozjeżdżanych przez samochody.

Kalendarz lesnej przyrody (P.Fabijański)