Asset Publisher Asset Publisher

Dzień bobry Panie Bobrze

Już około 1000 r. Bolesław Chrobry wprowadził zakaz polowania na bobry i ustanowił urząd bobrowniczego, który miał dbać o bobry i pilnować królewskich zakazów.

Jego ochronę potwierdzono kilka wieków później w Statutach Litewskich. Niestety, mimo wczesnego wprowadzenia ochrony bobry prawie wyginęły. Dopiero po II wojnie światowej powiodło się odtwarzanie ich populacji.

Castor Fiber
Dorosły bóbr osiąga długość ciała do 100 cm, ogona do 37 cm, ciężar do 30 kg. Na lądzie bobry europejskie poruszają się niezgrabnie, w wodzie szybko i zwinnie.  Świetnie nurkują i potrafią przebywać pod wodą ponad 10 minut. Drwal, architekt i budowniczy w jednej osobie, przez to jako nieliczny wśród zwierząt potrafi dostosować środowisko naturalne do swoich potrzeb.

Grafika bóbr (LP)

Bobrowe futro
Gatunki ssaków ziemnowodnych, na przykład bóbr czy wydra, aby zapewnić sobie właściwą izolację i uniknąć wychłodzenia, dodatkowo natłuszczają sierść. Bobry wcierają kastoreum, czyli strój bobrowy. Ta silnie pachnąca piżmem wydzielina jest produkowana przez gruczoły prepucjalne. Niegdyś grube i ciepłe futro oraz właśnie strój bobrowy były przekleństwem tych zwierząt. Wysuszone i sproszkowane gruczoły były używane do produkcji kosmetyków jako dodatek zapachowy do pudrów oraz perfum. Poza tym kastoreum traktowano jako remedium na wiele schorzeń.


Bobrowe domy
Żeremia powstają tam, gdzie płaskie brzegi rzek, potoków czy jezior uniemożliwiają kopanie nor. W stromych brzegach cieków bobry kopią nory mieszkalne. Nory kopane są pod korzeniami drzew, co zabezpiecza je przed zawaleniem. Kanały zalane są wodą, co usprawnia komunikację. Gdy kanał ulegnie zawaleniu bobry przystępują do naprawy i uzupełniają luki komponentem mułu, błota i gałęzi.

Kolaż zdjęć o bobrze (fot. J.Girtler)


Spiżarnia
To podwodny magazyn gałęzi, których zapas przeznaczony jest na ciężkie zimowe dni. Zimą odżywiają się łykiem drzew liściastych, których gałęzie gromadzą w ciągu lata.

Kolaż zdjęć, drzewa ścięte przez bobry (fot.J.Girtler)

 

Bobry nie mówią:
Wbrew powszechnym wyobrażeniom bobry nie jedzą drewna, a jedynie podkorze, młodą korę i pędy, ale tylko od jesieni do wiosny, kiedy nie ma innego pokarmu. Kiedy na wiosnę odbiją rośliny zielne, bobry porzucają ciężkostrawną, zimową dietę i jedzą miękkie rośliny. Ogółem w bobrzym menu znajduje się ponad 200 gatunków roślin zielnych i 100 drzewiastych. – Dzień dobry!
Bobry mówią:
– Dzień bobry!
A gdy wieczorem
Nad wodą staną,
Zamiast:
– Dobranoc!
Mówią: – Bobranoc!

                     Wanda Chotomska