Asset Publisher Asset Publisher

Edukacja ekologiczna w 2022r. - dofinansowanie z WFOŚiGW

Jedną z podstawowych pozaprodukcyjnych funkcji, które spełnia Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe prócz działań związanych z ochroną przyrody jest edukacja leśna wraz z aktywnym udostępnianiem lasu społeczeństwu.

 Lasy stanowią ważny element rozwoju społeczeństwa, zaspakajając liczne potrzeby, promując wiedzę ekologiczną i zachowania proekologiczne w społeczeństwie. Środkiem do ich osiągnięcia jest edukacja leśna przejawiająca się w różnych formach aktywności, od prowadzenia zajęć w szkołach po zajęcia w terenie, na ścieżkach edukacyjnych czy specjalnie przystosowanych do tego celu izbach i ośrodkach edukacji przyrodniczo-leśnej.

Nadleśnictwo Karczma Borowa dysponuje obiektami, służącymi do prowadzenia działalności edukacyjnych przez cały rok. Są to m.in. Centrum Edukacji Ekologicznej, ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Wokół Polanych Trzech Dębów”, Punkt turystyczno-edukacyjny „Uroczysko Nadolnik” oraz „Kącik edukacyjny” przy siedzibie Nadleśnictwa Karczma Borowa. Wszelkiego rodzaju placówki oświaty, stowarzyszenia, a także indywidualni turyści chętnie korzystają z oferty edukacyjnej nadleśnictwa, która jest bezpłatna i dostępna dla każdego. Corocznie ponad 2 tys. osób bierze udział w zajęciach edukacyjnych.

Dzięki środkom własnym i dofinansowaniu zewnętrznemu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu dysponujemy ciekawymi pomocami naukowymi, które pomagają łatwiej przyswoić wiedzę. 

W roku 2022 dzięki wsparciu WFOŚiGW w Poznaniu zakupiliśmy interaktywne tablice przenośne wraz ze sztalugami o tematyce: „Poznajemy zwierzęta” , „Jakie to drzewo?”, „Jaki to ptak?”, „Gady i płazy”.  Zostały one umieszczone w Centrum Edukacji Ekologicznej przy biurowcu nadleśnictwa. Jest to najczęściej i najliczniej odwiedzany obiekt edukacyjny w nadleśnictwie. Chętnie goszczą tu grupy zarówno najmłodsze, jak i te starsze. Informacje zawarte na tablicach i ruchome elementy dostarczą z pewnością wystarczający zasób wiedzy. 

Kolaż zdjęć przedstawiający interaktywne tablice edukacyjne zakupione w ramach dofinansowania z WFOŚiGW w Poznaniu (fot. J. Girtler)

Zestawy pluszowych zwierząt, a szczególnie ptaków firmy Wild Republic dadzą wiele radości i zabawy zarówno dla młodszych i starszych. Są to ptaszki o wys. 13-16 cm, z nagranymi głosami, potwierdzonymi certyfikatem Cornell Lab of Ornithology (USA) i CEntre Bioacoustique, Alpin. Pluszaki są także zaakceptowane przez RSPB (Royal Society for the Protection of Birds).  Znakomite dla młodych birdwatcherów (i nie tylko!). Ptaszki rekomendowane są przez dr Andrzeja Kruszewicza, dyrektora warszawskiego zoo, który jest autorem i tłumaczem wielu publikacji z zakresu ornitologii.

Kolaż zdjęć przestawiający pomoce dydaktyczne zakupione w ramach dofinansowania z WFOŚiGW w Poznaniu (fot.J. Girtler)

W ramach dofinansowania kupiono również zestaw kształtów liści ze sklejki wraz z kartami w ilości 230 szt. Może on być wykorzystywany zarówno do nauki rozpoznawania gatunków, jak i rysowania kształtów i kolorowania liści przez najmłodsze dzieci.

Dzięki niewielkim kształtom i możliwości przenoszenia zestawów, zakupiony sprzęt i materiały będą mogły być wykorzystywane nie tylko w Centrum Edukacji Ekologicznej przy nadleśnictwie, ale również w różnych placówkach oświaty, w których prowadzona jest edukacja leśna, a także podczas festynów i eventów.

Materiały uatrakcyjnią nasze centrum i pozwolą edukatorom na szersze i ciekawsze pole wyboru tematyki prowadzonych zajęć.