Asset Publisher Asset Publisher

Ranny krogulec - uratowany

Mieszkaniec pobliskiej wsi przywiózł leśniczemu rannego ptaka

Kilka dni temu mieszkaniec wsi Kąkolewo zauważył w swoim ogrodzie ptaka, który ewidentnie miał uszkodzone skrzydło. Udało mu się schwytać zwierzę i przewieźć do leśniczówki leśnictwa Nowy Świat.  

Ranna samica krogulca (fot.M.Suwiczak)

Rannym ptakiem okazał się krogulec, który został przetransportowany do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kościanie. Młoda samica miała uszkodzone skrzydło, złamanie z przemieszczeniem kości łokciowej oraz uszkodzony dziób. Są to bardzo charakterystyczne obrażenia przy kolizji ze szklanymi powierzchniami.

Zdjęcie rentgenowskie uszkodzonego skrzydła krogulca (fot. Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kościanie)


Kim jest wróblarz?

Krogulec jest jednym z najmniejszych krajowych drapieżników  z rodziny jastrzębiowatych. W Polsce ptak jest objęty całkowitą ochroną gatunkową. Głównie poluje na małe ptaki, m.in. sikorki, szpaki, wróble, zięby czy dzięcioły. I chyba właśnie stąd jego nazwa używana zwykle na wsiach - wróblarz. I coś w tym jest, bo wróblem krogulec nie pogardzi. To takie bardzo pokrewne z jastrzębiem, który dla odmiany przez hodowców gołębi bywa określany gołębiarzem.

à la jastrzab

Krogulec to niemalże pomniejszona kopia jastrzębia. Różnicę widać tylko w zakończeniu ogona. Jastrząb ma go półokragły, u krogulca z kolei kończy się ostrym ścięciem, coś na kształt kwadratu, może prostokąta. Pięknie ubarwione pióra, pomarańczowa tęczówka dopełniajaca całości ptaka. Niebywała uroda krogulca w połączeniu z charakterem gatunku, niezwykłą zwinnością daje niesamowity efekt końcowy. Dla tego ptaka osiągnąć 100 km/h nie jest niczym nadzwyczajnym. A do tego jeszcze umiejętność manewrowania pomiędzy konarami drzew czy gałęziami krzewów przy tej prędkości powinno wzbudzać w nas szacunek do krokulca. 

Co krogulcowi umożliwia taką zwinność?

Budowa skrzydeł, które chociaż szerokie to są krótkie. Dzięki temu ptakowi łatwiej jest je składać i nie zawadza nimi o gałązki w newralgicznych punktach swojego lotu. Ta umiejętność jest niezwykle ważna ze względu na polowania, a te przeważnie odbywają się w sadach lub naszych ogrodach, gdzie mnóstwo małych ptaków stanowiących przysmak krogulca. Niemal identycznie postępuje jastrząb, ale z nieco większymi ofiarami, takimi jak bażnty, zające, kuropatwy czy gołębie. Nogi krogulca, które przypominają długie tyczki zakończone są szponami. Jastrząb z kolei ma owszem i długie nogi, ale bardzo masywne zakończone długimi, ostrymi, silnymi szponami.

Wiecej informacji na temat jastrząb vs.krogulec znajdziecie poniżej

Jstrząb vs. krogulec - Youtube

Krogulce w zimie są raczej milczące. Odzywają się tylko w okresie godowym, zwykle gdy są niepokojone w pobliżu gniazda.

 

   https://www.glosy-ptakow.pl/krogulec/