Asset Publisher
Naprawiamy drogi leśne
Drogi leśne – czym są?
Drogi leśne maja wiele funkcji. Pozwalają korzystać z lasu. To dukty wykorzystywane zarówno przez turystów, jak i miejscową ludność. Biegną nimi szlaki turystyczne: piesze, rowerowe czy konne, ścieżki przyrodnicze, korzystają z nich ludzie uprawiający różne sporty. Dla leśnika drogi to integralna część lasu służąca do zarządzania, gospodarki, ochrony lasu, ale także transportu drewna i dojazdu do pożaru. Leśnicy dbają, konserwują, naprawiają, a czasem budują nowe drogi.
Wyboista droga
Prowadzone w ostatnim czasie prace leśne przyczyniły się do okresowego pogorszenia stanu dróg leśnych. Zarówno pracujące wielkie maszyny leśne harwestery i forwardery oraz samochody wywożące drewno z lasu pozostawiły po sobie ślad.
W związku z modernizacją pod koniec 2024 r. napowietrznej linii elektrycznej Leszno Wschód - Bojanowo i wkopaniem kabli w ziemię na odcinkach dróg leśnych między Nadleśnictwem Karczma Borowa, a miejscowością Dąbcze teren leśny był użytkowany przez ciężki sprzęt. Jednym z etapów przebudowy linii elektrycznej było miedzy innymi usunięcie wszystkich słupów energetycznych i wywiezienie ich specjalistycznym sprzętem. Działania te mogły przyczyniły się również do lokalnego pogorszenia stanu dróg leśnych w naszym nadleśnictwie.
Naprawiamy drogi leśne
Każdego roku remontujemy drogi biegnące przez lasy, łatamy, równamy, naprawiamy błotniste odcinki. Aby „wygładzić” rozjechaną drogę muszą być spełnione odpowiednie warunki, właściwa pora roku i pogoda. Nie da się tego zrobić podczas deszczowych dni, ani w czasie, gdy jest bardzo sucho lub gdy ziemia jest zmrożona. Nadleśnictwo Karczma Borowa w roku 2024 zakupiło z własnych środków równiarkę leśną. To maszyna zaczepiana do ciągników rolniczych, przeznaczoną do bieżącego utrzymania w należytym stanie dróg i duktów leśnych, dróg przeciw pożarowych, dojazdów do leśnych punktów czerpania wody, a także wszelkiego rodzaju dojazdów i podjazdów gruntowych do obiektów i osad leśnych.
Dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym 6 lutego mogliśmy rozpocząć bieżącą naprawę dróg leśnych przy wykorzystaniu własnego sprzętu. Będziemy robić to przez cały rok.
W pierwszej kolejności w miejscach, gdzie będzie to niezbędne dla prawidłowej pracy leśniczego i turystycznego wykorzystania przez mieszkańców pobliskich miejscowości. A oto efekty tej pracy.
Droga do dialogu
Jako leśnicy jesteśmy wdzięczni za zainteresowanie naszą lokalną przyrodą, jednocześnie informujemy, że Nadleśnictwo z niezmiennie dużym zaangażowaniem podchodzi do informacji przekazywanych przez społeczeństwo. Umożliwia nam to dostrzeganie potrzeb mieszkańców oraz ich oczekiwania co do roli lasu, w ich codziennym życiu.
Rozumiemy, że las stanowi istotną kwestię, jako naturalne zaplecze wypoczynkowe dla mieszkańców Leszna i okolic. Jesteśmy gotowi, aby stan ten utrzymać na najwyższym możliwym poziomie. Las to jednak „żywy twór”, w którym trwają ciągłe zmiany. Drogi i dukty leśne, którymi poruszają się leśnicy i miłośnicy przyrody są drogami gruntowymi. Nieustanie użytkowane będą ulegały cyklicznemu zużyciu i naprawie.