Asset Publisher Asset Publisher

Drewno, czyli co nas grzeje?

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła

Jest także atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Chcąc kupić opał wybieramy sortyment S4 najczęściej o długości 120 cm i średnicy minimalnej od 7 cm w górę. Drewno to zwykle ma w sobie wiele wad sprawiających, że nie nadaje się do przerobu przemysłowego. Może być krzywe, nadgniłe, przebarwione, posiadać chodniki owadzie, ciała obce i zwęglenie. 

Gdzie mogę kupić drewno opałowe?

Sprzedaż drewna w nadleśnictwach odbywa się zgodnie z zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych. Dla klientów pragnących zakupić większe ilości drewna, prowadzących działalność gospodarczą (związaną z przerobem drewna) sprzedaż odbywa się poprzez Portal Leśno-Drzewny, na którym nabywcy po zarejestrowaniu się składają swoje oferty zakupu. Nadleśnictwa dodatkowo organizują przetargi na drewno w serwisie www.e-drewno.pl, w których mogą brać udział zarówno firmy jak i osoby fizyczne.

Dla klientów detalicznych każde nadleśnictwo posiada w sprzedaży drewno opałowe i drobne ilości drewna użytkowego (żerdzie, papierówka, kopalniak, czasem słupki grodzeniowe). Sprzedaż detaliczna odbywa się tylko na podstawie gotówkowej zapłaty za drewno przed wydaniem go z lasu. Zajmują się nią leśniczowie w swoich kancelariach w wyznaczone dni tygodnia. Jest też możliwość zakupu drewna w biurze nadleśnictwa (aktualny cennik drewna detalicznego).

Także w każdym leśnictwie jest możliwość samodzielnego wyrobienia i zakupienia drobnicy czy trzebionki opałowej w atrakcyjnych cenach (drewno PKN) według lokalnie ustalonych zasad. Szczegółowe informacje można uzyskać w każdej leśniczówce.

  • Leśnictwo Nowy Świat
    Środa od godziny 800 do 1000
  • Leśnictwo Książęcy Las
    Poniedziałek od godziny 800 do 1000
  • Leśnictwo Tarnowa Łąka
    Środa od godziny 800 do 1000
  • Leśnictwo Długie Stare
    Piątek od godziny 800 do 1000
  • Leśnictwo Górzno
    Wtorek od godziny 8.00 do 1000
  • Leśnictwo Kąkolewo
    Czwartek od godziny 800 do 10.00
  • Leśnictwo Karczma Borowa
    Piątek od godziny 800 do 1000
  • Leśnictwo Nadolnik
    Poniedziałek od godziny 800 do 1000

PKN – samowyrób

Gdy drewno pozyskane kosztem skarbu zostanie wywiezione już do tartaków i firm drzewnych, przychodzi pora na porządkowanie powierzchni zrębowych, a także trzebieży, gdzie pozyskiwano drewno. Wówczas lokalna, mniej zamożna ludność zgłasza się do leśniczego, który wskazuje miejsce i określa czas na zebranie  tzw. „gałęziówki” czyli M2 drewna małowymiarowego do 7cm średnicy. Leśniczy informuje o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy, zagrożeniach i użycia właściwych narzędzi, o cenach i terminach sprzedaży. Wyrabianie w ten sposób drewna to pozyskanie kosztem nabywcy PKN.

Metr metrowi nie równy

Chcąc kupić drewno, trzeba pamiętać o jednostkach miar jakie obowiązują i w jakich kupujemy chociażby nasz opał. Ludzie często mylą metr przestrzenny z metrem sześciennym drewna. Dla wielu „metr” drewna to po prostu stos o wymiarach 1m x 1m x 1m (metr przestrzenny). W Lasach Państwowych kupując drewno, płacimy za metr sześcienny, czyli kubik czystego surowca bez przestrzeni miedzy wałkami drewna (powietrza) oraz kory. Nadleśnictwa nie sprzedają kory, ani powietrza, dlatego za pomocą odpowiednich współczynników trzeba wyliczyć masę samego drewna. Dla wałków sosnowych np. o długości 1 m przelicznik wynosi 0,65 natomiast dla gałęzi sosnowych to 0,25, bo gałęzie są zwykle krzywe i w stosie jest więcej przestrzeni.

Grafika przedstawiająca sposób przeliczania metrów przestrzennych na metry sześcienne