Asset Publisher Asset Publisher

Dzień Czystego Powietrza - 14 listopada

14 listopada obchodzimy w Polsce Dzień Czystego Powietrza, ustanowiony kilkanaście lat temu przez działającą m.in. na rzecz jakości powietrza Fundację Arka z Bielska-Białej.

W roku 2019 po raz pierwszy obchodziliśmy też po raz pierwszy Europejski Dzień Czystego Powietrza zainicjowany przez Europejskie Stowarzyszenie Nauki Społecznościowej (ECSA) oraz grupę roboczą „Nauka społecznościowa dla czystego powietrza” działającą w Holandii.

Jakość powietrza przekłada się w znacznym stopniu na zdrowie ludzi i stan poszczególnych elementów środowiska przyrodniczego. Zanieczyszczenia powietrza nie są problemem lokalnym. Powietrze nie zna granic.

LAS TO TLEN

A tlen to życie. Codziennie przez nasze płuca przepływa od 60 do ponad 200 g tlenu, w zależności od naszej aktywności fizycznej. Łącznie lasy Ziemi zaspokajają połowę zapotrzebowania na tlen wszystkich ludzi i zwierząt, produkując go rocznie około 26 mld ton.

  • Z 1 m2 powierzchni liściowej drzew dostaje się do powietrza atmosferycznego w ciągu okresu wegetacyjnego od 0,5 do ponad 1 kg czystego tlenu.
  • Jedna dorosła, 60-letnia sosna produkuje tlen niezbędny do życia 3 osób.
  • Jeden hektar lasu w ciągu 24 godzin wytwarza około 700 kilogramów tlenu. Zaspokaja to dobowe zapotrzebowanie 2500 osób.

Do drzew dostarczających największe ilości tlenu należą: buk pospolity (1,1 kg), klon (1,1 kg), robinia akacjowa (1,1 kg), dąb (0,8 kg), lipa i jesion (0,7 kg). Podobne ilości tlenu wydzielają drzewa iglaste, takie jak sosna.

FOTOSYNTEZA

to proces wytwarzania związków organicznych z materii nieorganicznej, zachodzący w komórkach zawierających chlorofil. Zachodzi przy udziale światła. Jest to jedna z najważniejszych przemian biochemicznych na Ziemi! Proces ten utrzymuje wysoki poziom tlenu w atmosferze oraz przyczynia się do wzrostu ilości węgla organicznego. Pochłanianie CO2 odbywa się przez liście i igły drzew, w chloroplastach w tkance miękiszowej. Za sprawą energii słonecznej i wody, węgiel atmosferyczny, pochodzący z naszej atmosfery jest wiązany i wbudowywany w drewno.

Bory działają jako naturalny filtr antysmogowy, w procesie fotosyntezy pobierają z powietrza dwutlenek węgla, a oddają nam tlen.

Etapy fotosyntezy:

  • faza jasna - etap ten określamy jako fazę przemiany energii, podczas której światło jest absorbowane, jego energia zaś zamieniana jest na energię wiązań chemicznych. W tym etapie produktem ubocznym jest tlen.
  • faza ciemna - etap ten określamy jako fazę przemiany substancji, kiedy energia wiązań chemicznych (związków powstałych w fazie jasnej) wykorzystywana jest do syntezy związków organicznych.

Wyżej wymienione fazy zachodzą w tym samym czasie.

Miasta również coraz częściej korzystają z naturalnego sposobu na rozwiązanie problemu smogu. Stopniowe zwiększanie powierzchni lasów to powolny sposób na skuteczną i naturalną poprawę jakości powietrza. Drzewa służą także jako naturalna ochrona przeciwko klęskom żywiołowym jak powodzie, huragany czy osuwiska ziemi. Zadbanie o ekosystem, wspieranie i odbudowa borów zaprocentuje zdrowszym i bezpieczniejszym środowiskiem. Miasta takie jak Warszawa, Kraków czy Wrocław inwestują w filtry i parki, aby realizować plany długofalowe i skutecznie poprawiać jakość powietrza.

W dzisiejszych czasach wszyscy odpowiadamy za stan powietrza. Każdy z nas codziennie podejmuje wybory, które przekładają się na jakość powietrza w naszej okolicy, a często również na stan powietrza, którym oddychają ludzie na drugim końcu świata. Codziennie decydujemy o tym, z jakiego środka transportu skorzystamy, w jaki sposób ogrzejemy nasze domy czy jaką ilość zanieczyszczeń „wprowadzimy” do środowiska poprzez wybory konsumenckie – wyprodukowanie każdej kupionej przez nas rzeczy niesie ze sobą koszty środowiskowe.