Asset Publisher
10 PAŹDZIERNIKA - ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEWA
Z tej okazji kilka ważnych i ciekawych informacji nt. drzew i lasów.
DRZEWA MAGAZYNUJĄ CO2
Ekosystemy leśne Polski są potężnymi sojusznikami w walce z globalnymi zmianami klimatycznymi, gdyż pełnią rolę pochłaniaczy CO2, wpływając na stabilność klimatu;
Jedno drzewo absorbuje średnio 1 tonę tego pierwiastka na każdy metr sześcienny przyrostu i produkuje przy tym 727 kg tlenu;
Jeden hektar lasu pochłania rocznie nawet 3600 kg węgla, to mniej więcej tyle ile w ciągu godziny wydziela 200 osób;
Wszystkie lasy w Polsce pochłaniają rocznie ok. 41 mln ton dwutlenku węgla;
Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna. Zastosowanie drewna w produktach codziennego użytku pozwala gromadzić węgiel również poza lasem;
Budując drewniane konstrukcje, czy używając przedmiotów wytworzonych z drewna magazynujemy węgiel, nie pozwalając uwolnić się mu do atmosfery. Ograniczamy tym samym skutki efektu cieplarnianego, mając wpływ na stabilność klimatu.
DZREWA TO TLEN, a tlen to życie. Codziennie przez nasze płuca przepływa od 60 do ponad 200 g tlenu, w zależności od naszej aktywności fizycznej. Łącznie lasy Ziemi zaspokajają połowę zapotrzebowania na tlen wszystkich ludzi i zwierząt, produkując go rocznie około 26 mld ton.
Z 1 m2 powierzchni liściowej drzew dostaje się do powietrza atmosferycznego w ciągu okresu wegetacyjnego od 0,5 do ponad 1 kg czystego tlenu.
Jedna dorosła, 60-letnia sosna produkuje tlen niezbędny do życia 3 osób.
Jeden hektar lasu w ciągu 24 godzin wytwarza około 700 kilogramów tlenu. Zaspokaja to dobowe zapotrzebowanie 2500 osób.
Do drzew dostarczających największe ilości tlenu należą: buk pospolity (1,1 kg), klon (1,1 kg), robinia akacjowa (1,1 kg), dąb (0,8 kg), lipa i jesion (0,7 kg). Podobne ilości tlenu wydzielają drzewa iglaste, takie jak sosna.
Najstarsze drzewo w Polsce to cis w Henrykowie Lubańskim. Jego wiek określa się na ok. 1280 lat.
Najgrubszym drzewem jest dąb szypułkowy z Mielna o obwodzie ok. 10,5 metra.
Pień drzewa w przypadku wszystkich iglastych i olszy nazywamy strzałą, natomiast dla pozostałych liściastych jest to kłoda.
Drzewa maja różne korzenie. Ich system korzeniowy może być płaski. Znajduje się wtedy pod powierzchnią ziemi. Inne korzenie rosną pionowo w dół i sięgają głęboko pod ziemię – system korzeniowy palowy, system sercowaty.
Gdy przetniemy pień ukażą nam się charakterystyczne okręgi - słoje. Każdego roku przyrasta jeden. Każdy słój składa się z dwóch części: jasnej przyrastającej wiosną (drewno wczesne) oraz ciemnej przyrastającej zimą (drewno późne).
Wszystkie drzewa liściaste i iglaste produkują tlen. 1 ha lasu każdego roku filtruje 16mln m3 powietrza.