Aktualności Aktualności

Susza sprzyja pożarom – lasy w stanie wysokiego zagrożenia

Pożar lasu stanowi poważne zagrożenie dla środowiska, ludzi oraz zwierząt. Kiedy warunki sprzyjają rozprzestrzenianiu się ognia, nawet najmniejsza iskra może wywołać katastrofę. Obecnie w wielu regionach Polski obowiązuje wysoki stopień zagrożenia pożarowego – apelujemy o szczególną ostrożność!

Od dłuższego czasu utrzymuje się sucha, bezdeszczowa pogoda. Przelotne opady deszczu nie są wystarczające by nawodnić wysuszoną ściółkę leśną.

Niestety, mimo licznych apeli i zakazów, wiele pożarów wywoływanych jest przez nieostrożne zachowanie ludzi. Najczęstsze przyczyny to niedopałki papierosów, rozpalanie ognisk w niedozwolonych miejscach czy grillowanie w pobliżu lasu. Warto przypomnieć, że w odległości do 100 metrów od granicy lasu obowiązuje zakaz używania ognia, a także palenia papierosów – wyjątkiem jest przebywanie  na drodze utwardzonej lub w specjalnie do tego wyznaczonych miejscach.

Lasy są domem dla tysięcy gatunków roślin i zwierząt. Ich zniszczenie przez ogień oznacza ogromne straty ekologiczne, często nieodwracalne. Kiedy las płonie, tracimy znacznie więcej niż drzewa. Zniszczeniu ulega delikatna równowaga ekosystemu. Glebie potrzeba lat, by się zregenerować, a zwierzęta nie zawsze mają dokąd uciec. Ochrona lasów to nasza wspólna odpowiedzialność. Kierujmy się rozwagą i przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa.

Co zrobić, gdy zauważysz pożar?

W sytuacji zauważenia ognia lub dymu w lesie nie zwlekaj – natychmiast wezwij pomoc. Można to zrobić, dzwoniąc pod numer alarmowy:

  • 112 – ogólny numer alarmowy,
  • 998 – straż pożarna,
  • Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny Nadleśnictwa Karczma Borowa:
     tel. 65 529 98 12 wew. 100 lub 570 082 147.